Blog

Karaciğer Kisti Nedir Belirtileri Nelerdir

Bedenin çeşitli organlarında bulunabilme özelliği gösteren, içi sıvı ya da katı bir şekilde olup kapsül görünümü veren kistler, ameliyat veya kanser tehlikesi taşıdığı için halk arasında duyulduğunda korkuya sebebiyet verebilmektedir. İyi huylu ya da kötü huylu olarak iki kısma ayrılan kistlerin yaygın olanlarından bir tanesi, hiç şüphesiz ki, halk arasında köpek kisti diye de bilinen Karaciğer kistidir.

Karaciğer kisti; insandan insana bulaşma özelliği göstermeyip, hayvandan insana bulaşma özelliği gösteren ve çoğunlukla kişide şikayetlere sebep olmayan, hatta çoğu zaman haberdar dahi olunamayan bir parazit olarak vücutta yer almaktadır. Belirti oluşturmayan ya da şikâyete sebep olmayan bu kistler, çoğunlukla başka bir hastalığın tetkikleri esnasında kendini belli etmektedir. Her ne kadar şikayetlere sebebiyet vermese de diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi ihmal edilmemesi gereken Karaciğer kistleri, kontrolsüz büyüme gösterdiği taktirde Karaciğerin fonksiyonlarını bozabilme, bu suretle de tehlikeli vakıalara götürebilme sonucunu da doğuracağından doktor kontrolüne gidilmesi alınabilecek ilk tedbir olarak değerlendirilmelidir.

Peki Karaciğer kistlerinin tedbir almamızı gerektirecek önemli belirtileri nelerdir? Şimdi bu belirtilere birlikte göz atalım.

Karaciğerde Kist Olmasının Belirtileri

l Karaciğerde bulunan kistler küçük haldeyken pek kendini belli etmeyen ancak büyümeye başladığı zaman kendini belli eden kistlerdir.
l Karaciğerdeki kist, büyümeye yüz tutmuş ise çoğunlukla ağrıya sebebiyet vermektedir.
l Karın bölgesinde şişliğe de sebep olabilen bu kistler, Karaciğerin bölgesinde iltihaba sebebiyet verdiği taktirde şiddetli karın ağrısı sonucunu da doğurabilir.
l Kistlerin vücutta alerjik reaksiyonlara karşı belirtiler oluşturabileceği ve bununla beraber kaşıntıların da olabileceği unutulmamalıdır.
l Karaciğer veya vücut fonksiyonlarında çeşitli komplikasyonlara sebebiyet verecek bu kistler, bulantı ya da kusma gibi belirtilerle de kendini belli etmektedir.
l Karaciğer kisti, bulaşmış olma ihtimali sonucunda sarılık riski başta olmak üzere, üşüme, titreme gibi bulgulara da yol açabilir.
Parazitlerin ilgili organa yerleşmesi sonucunda meydana gelen bu kistler, %75-80 gibi yüksek oranlarda Karaciğerde görüleceği için en ufak bir belirtide doktora gitmek suretiyle gerekli tetkikler yaptırılmalı ve klinik tablonun olumsuz bir durum ortaya çıkarmaması için hekim tavsiyeleri ihmal edilmemelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu