BlogSağlık

Karaciğer Kanserine İyi Gelen Bitkiler

Karaciğer Kanserine İyi Gelen Bitkiler

Vücudumuzun temizleme merkezi görevi gören, bağışıklık sistemini güçlendiren, toksinleri vücudumuzdan uzaklaştıran, safra salgılanmasında görev alan, protein sentezi yapan ve daha birçok hayati fonksiyonda görev alan karaciğerimiz hastalıklı tümör hücreleri sebebiyle kanser olabilmektedir. Bu içeriğimizde doktorunuzun uyguladığı tedavilerin yanında karaciğer diyetinizde bulundurmanız gereken karaciğer kanserine iyi gelen bitkiler nelerdir değinmek istiyoruz.

Yeşil Renkli Sebzeler

Lahana, brokoli, kereviz, ıspanak vb. yeşil sebzeler antioksidan özelliğe sahip ve yoğun E vitamini deposudurlar. Antioksidanlar kansere karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici yapı elemanlarıdır. E vitamini ise kalp-damar sisteminde etkin rol oynamasıyla ön plana çıkan bir vitamindir. Karaciğer kanseri sırasında kan akımı yavaşladığı için E vitamini içeren yeşil sebzelerin faydalı olacağına inanıyoruz.

Mantarlar

Mantarlar doğu tıbbında yüzyıllardır kanser önleyici gıda olarak tüketilmekte ve bazı kanser ilaçlarının üretimi sırasında da kullanılmaktadır. Bu sebeple marketlerde güvenilir şekilde satılan zehirsiz mantarları tüketmeniz karaciğer kanserine karşı koruyucu etki gösterecektir.

Yeşil Çay

Yeşil çay polifenol maddesi içermektedir. Polifenol rektum, pankreas ve bağırsak kanserlerine karşı asıl koruyucu içecek türü olarak tüketilmektedir. Bu sebeple yeşil çayın aynı zamanda karaciğer kanseri için de tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Bitki Otları

Kuru nane, zerdeçal, maydanoz, dereotu, adaçayı, tarhun vb. mutfakta bulundurup arada yemeklerinize katacağınız kurutulmuş otlar karaciğer kanserine karşı koruyucu etki göstermektedir.

Sarımsak

Doğal antibiyotik olarak görülen sarımsak bu unvana bağışıklık sistemini güçlendirmesi sebebiyle kavuşmuştur. Kan dolaşımı ve kalp sağlığını koruması açısından da ciddi faydaları bulunan sarımsak karaciğer kanserine karşı 1.sırada koruyucu bitkiler arasında bulunmaktadır.

Biberiye Bitkisi

Anti efektif ve tonik özellikleri bulunan biberiye bitkisi safra kesesini uyararak karaciğerin yenilenmesini sağlamaktadır. Biberiye karaciğer hastalıklarının belirtilerinden olan aşırı yorgunluğu giderici olarak da kullanılmaktadır.

Karaturp

Bu sebzenin hem detoks özelliği bulunmakta hemde kükürt minerali bakımından son derece zengindir. Kükürt bağırsaktaki safra üretimini arttırır ve karaciğerden zararlı atık maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.

Meryem Ana Dikeni (Deve Dikeni)

Bu bitki karaciğer için kullanılan en iyi arındırı olarak tanınmaktadır. Bu bitki akut ve kronik hepatit hastalığından tamamlayıcı bitkisel tedavi kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bazı ilaçların yan etkilerini engelleyici ve toksik maddeleri uzaklaştırıcı olarak görev almaktadır. Güçlü bir bitki olduğu için hamilelerin ve çocukların kullanması uygun değildir. Hastalarda doktorlarına danışarak uygun şekilde kullanabilirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu