BlogSağlık

KARACİĞER İÇİN FAYDALI BESİNLER

KARACİĞER İÇİN FAYDALI BESİNLER

Kendi yenileyebilme gibi bir özelliğe sahip olarak diğer organlardan kendini bir adım öne çıkaran karaciğer vücudumuzda karın bölgesinin karın boşluğunda, sağ üst kısımda ve buna istinaden diyaframın alt bölümünde bulunmaktadır. Peki bu kendini bir adım ön plana çıkaran karaciğerin görevi nedir? Karaciğer vücudumuzda birçok görevi omuzlarına üstlenmiştir. Karaciğer vücudumuzda vücudumuzdaki zehirli maddeleri daha az zehirli hale getirilmesini sağlamakta ve protein sentezi gibi sindirim için lazım olan enzimlerin üretilmesi gibi çok önemli ve çok kritik görevler üstlenmektedir. Vücudumuzdaki aynı diğer organlar gibi hayati öneme sahip olan karaciğer kırmızı kan hücrelerini yani alyuvarları üretir, plazma sentezi ve protein sentezi yapar, glikojen depolamakla birlikte bazı hormonları üreterek vücudumuzun sağlıklı olmasına katkı sağlar. Ayrıca karaciğerin bir diğer çok önemli görevi daha da vardır. Bu görev yağ sindirimini kolaylaştıran safra kesesindeki safra sıvısının üretilmesini sağlamaktır. Karaciğer organı vücudumuzda yer alan hem karma yapıda hem de basit yapıda olan molekülleri bazı biyolojik kimyasal tepkimelerle de düzenler. Karaciğerin şekli dediğimizde bir tanım yapmak mümkün değildir. Çünkü her insanda orantısız bir şekilde büyük ve karma yapılı bir şekildedir. Rengi kırmızının ve kahverenginin tonlarını içermektedir. Yaklaşık olarak kütlesi 1.5 kg dır. Ayrıca diğer şaşırtıcı olan da karaciğer vücudumuzun en büyük ikinci organı ve en büyük salgı bezidir.

İşte bu kadar hayati değere sahip bu organı sağlığımız adına çok iyi korumalı ve çok iyi bakmalıyız. Bunun da ilk şartı karaciğeri koruyacak doğru besinler tüketmektir.

Peki karaciğeri korumak için hangi besinleri tüketmeliyiz? Karaciğer için faydalı gelen besinler nelerdir?

Karaciğer sağlığı için sülfür içeriği olan besinleri tüketmeliyiz. Çünkü bu tip besinler günümüz doğasında maruz kaldığımız tüm kimyasal maddeleri vücudumuzdan atmamızı sağlar. Sülfür içeriği olan besinler böylelikçe karaciğeri temizler. Yapılan araştırmalara göre sülfür içeriği bakımından zengin sayılan besinler brokoli, soğan, sarımsak ve brüksel lahanasıdır. Dediğimiz gibi evet, bu besinler sülfür içeriği bakımından zengin ama bizler günde en az 3-4 defa orta porsiyonda taze olmak kaydıyla sebze ve meyve tüketmeliyiz. Bunlara ek olaraktan enginar yaprağı, taze kekik, zencefil, karahindiba, kırmızı biber, elma ve elma suyu tüketmeliyiz. Ayrıca günde mutlaka da özellikle antioksidan bakımından zengin besinler (meyveler) tüketmemeyi kendimize şart koymalıyız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu