BlogSağlık

Karaciğer Hastalıklarının Belirtileri

Karaciğer Hastalıklarının Belirtileri

Vücudun detoks organı karaciğer, aynı zamanda sindirimi kolaylaştıran salgıları sağlayan hayati bir organdır. Kanda bulunan toksinleri uzaklaştırma görevi karaciğere aittir. Böylesine önemli bir organın, metabolizmada geri kalması demek, insan ömrünün kısalması anlamına gelmektedir.

Bütün hastalıklarda olduğu gibi, karaciğer hastalıklarının belirtileri de uzun dönemde tedavisi mümkün olmayan hastalıkların önüne geçmek için dikkate alınması gereken belirtilerdir. Karaciğerin görev yapmasına engel olan hastalıklar olduğu gibi, karaciğerin hasar görmesi ile tetiklenen hastalıklar da mevcuttur.

Dolaşım ve sindirim sisteminin önemli organı karaciğeri sağlıklı beslemek ve yükünü hafifletmek için karaciğeri yoracak bir vücuda sahip olmamak gerekir. Karaciğer hastalıklarının belirtileri sonrasında, karaciğerde hasar olup olmadığı, karaciğer enzim değerlerinin ölçülmesi ile belirlenir.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri:

Alkol ve obezite karaciğer yağlanmasına neden olan iki büyük etkendir. Karnın sağ üstünde hissedilen ağrı, karaciğer yağlanmasına işaret eden kısa dönem belirtilerindendir. İdrarın koyu renkte olması, halsizlik ve yorgunluk, iştah kaybına bağlı zayıflık, ayak ve bacakta görülen şişlik karaciğer yağlanmasını haber veren belirtilerdir. Uzun dönemde rastlanan karaciğer yetmezliği de karaciğer yağlanmasının yol açtığı bir hasardır.

Siroz Belirtileri:

Alkole bağlı bir karaciğer hastalığı olan siroz, karaciğeri çok yoran bir evreye sokar. İştahsızlığa bağlı kilo kaybı ve zayıflık, bulantı, bacaklarda görülen şişkinlik, deride kaşıntının olması karaciğer hastalığının dördüncü evresi olan siroz belirtileridir.

Hepatit Belirtileri:

Karaciğerin iltihaplanmasıdır. En büyük belirtisi sarılıktır. Hepatit evresine gelen karaciğer için belirtiler arasında; ishal, karın ağrısı, hastalık artık kendini ortaya çıkardığında her gün kusma, ateş ve karaciğer büyümesi yer alır.

Karaciğer Fibrozu Belirtileri:

İlk belirtilerden biri karın ağrısı ve kaşıntıdır. Siyah renge yakın idrar, sarılık, kilo kaybı, deri altından kan damarlarının belirginleşmesi, bulantı hastalığın belirtileri arasında yer alır.

Karaciğer Kanseri:

Bütün kanser çeşitleri gibi bağlı olduğu organ ya da doku için son evre olan bu hastalıkta, kanser gelişmeden herhangi bir belirti ya da risk teşhisi koyulamaz. Diğer karaciğer hastalıkları içinde ayırt edilemeyen kanserin belirtileri, karında şişlik ve ağrı, sarılık, karaciğer büyümesi, bulantı ve kusmadır. Karaciğer kanserinden korunmak için, önceki ciddi hastalıklar olan siroz ve hepatit için gerekli önlemlerin alınması, karaciğerin görevine devam edebileceği yiyecekler ile desteklenmesi, karaciğere hasar verecek diğer hastalıkların tedavisine önem verilmesi en büyük önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu