Blog

Karaciğer Hastalığının Belirtileri Nelerdir

Karaciğer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Çok önemli görevleri olan karaciğerin, fonksiyonlarındaki bozukluklar sebebiyle çeşitli karaciğer hastalıkları meydana gelir. Bu hastalıkların en önemlileri, iltihaplanma, taş, siroz, karaciğer yetmezliği, safra kesesi iltihabıdır.

Karaciğer Hastalıklarının Genel Belirtileri

Karaciğer hastalıklarının en önemli ortak özelliği, vücudun sağ tarafında karaciğerin olduğu bölümde ağrı ve halsizlik gelir. Aşırı gaz oluşumu ve bu gazın çok pis kokması, karında şişlik, ciltte sararma, ellerde ve yüzde çil gibi lekelerin oluşması, sabahları ağızda pas tadının olması gibi başkaca belirtileri de vardır. Bu belirtiler kişiden kişiye farklılık göstermekle beraber, iştahsızlık, ensede ağrı, çarpıntı ve hazımsızlık gibi şikâyetler olur. İdrar sabah saatlerinde koyu renkli olurken, günün ilerleyen saatlerinde açık ve duru olur. El ve ayaklarda şişlik, eklem yerlerinde ağrılar oluşur. Uyku sorunu yaşayan hastalarda duyma ve görme sorunları baş gösterir. Erkeklerde vücut kıllarının dökülmesi gibi belirtiler görülür. Ayrıca buluğ çağına giren kızlarda adet görmeme sorunu ortaya çıkar. Bu ortak belirtilerle karaciğerde nasıl bir rahatsızlık olduğu anlaşılamaz. Bunun için bir uzmandan yardım alınmalı ve gerekli testler yaptırılmalıdır.

Karaciğer Şişmesi

Halk arasında sarılık olarak bilinen bu hastalıkta, safra yolları tıkanır ve karaciğer şişmesi oluşur. Sarılık hastası olan insanlarda gözlerinin içi ve tüm dokularının rengi sararır.

Karaciğer Yetmezliği

Karaciğer yetmezliği, organın fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu oluşur. Sağ tarafta ağrı, sabahları paslı ağız tadı ve ağız kokusu, kabızlık, idrarda koyu sarı renk, ciltte lekelenmeler, duyma ve görme bozuklukları görülür.

Hepatit A

Karaciğerin iltihaplanması sonucu oluşan ve halk arasında sarılık olarak adlandırılan bu hastalıkta, deri ve göz içleri sararır. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları, kusma, ishal, yüksek ateş, eklem ve kas ağrıları, açık renk dışkı ve koyu renk idrar gibi belirtiler görülür. Bulaşıcı bir hastalıktır.

Hepatit B

Virüsler tarafından oluşan bir hastalıktır. Bulaşıcıdır ve kan yoluyla, hamilelikle ve cinsel yolla bulaşır. Karaciğere yerleşen virüs iltihaplanma yaparak zarar verir. Mide bulantısı, karın ağrısı, yorgunluk, bitkinlik ve sararma gibi belirtileri görülür.

Hepatit C

Kan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan Hepatit C hastalığı siroza kadar giden bir hastalıktır. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Hastalık ihmal edilirse kanser ve siroza kadar gider.

Siroz

Zamanla bütün hücreleri öldürerek karaciğer yetmezliğine sebep olan siroz, geri dönüşümü olmayan bir hastalıktır. Bacaklarda zayıflık, karında şişlik, deride sarılık gibi belirtileri vardır. Siroza yakalanmış bir kişiye karaciğer nakli yapılması gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu