Blog

Karaciğer Hastalığının Belirtileri Nelerdir 1

Karaciğer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Sağlıklı bir vücutta, görevi tartışmasız çok önemli olan karaciğerde her hangi bir sorun olması durumunda, işlevini yavaşlatan bir tehditle karşı karşıya kaldığında, her hastalıkta olduğu gibi, birçok belirti ile hastalık sinyalini vermektedir.

Vücuttaki toksinler için en büyük kalkan olan karaciğer, dolaşım sistemini dengeleyen, sindirim sistemine yardımcı görevinde, kendisine tehdit olacak bir beslenme yaşamı, dışarıdan toksinleri daha fazla alan bir beden karaciğeri yorar. Yorulan karaciğer, belirli bir süre sonra işlevini yitirir ve vücudu istila eden toksinler, metabolizmadan uzaklaştırılamaz.

Kısa vadede ve uzun vadede, karaciğer birçok hastalık evresi yaşayabilir. Uzun vadede hayati risk taşıyan karaciğer yetmezliğine kadar giden bu evrelerde birbirine benzer fakat giderek şiddetlenen belirtiler görülür. Önemli olan, karaciğerde bir sorun olmaya başladığı ilk evrelerde, erken teşhisin yapılarak, iyileştirici bir tedavi sürecine girilmesidir. Peki evrelerine göre karaciğer hastalığının belirtileri nelerdir?

Karaciğer Yağlanması Belirtileri:
Karaciğerin tehlike çanlarının çalmaya başladığı ilk evrelerden biri olan karaciğer yağlanması, alkol tüketimi ve obeziteye karşı ihmalin yaşam boyunca mevcut olduğu bir vücutta meydana gelir. Karnın sağ tarafında hissedilen ağrı, karaciğer yağlanmasını tanımlayan bir ağrıdır. Safra salgısı ile sindirim sistemindeki rolü büyük olan organın, böyle bir durumda sindirim sistemindeki belirtileri de önemsenmelidir. Bu belirti de idrarda koyuluk şeklindedir. Halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık da bu rahatsızlığa tepki olan belirtilerdir. Karaciğer hastalıklarının her evresinde görülen belirtilerden en belirgin olanları ise, ayak ve bacakta şişlik, iştah kaybından dolayı zayıflıktır.

Hepatit Belirtileri:
Önlem alınmazsa, hepatit evresine geçen karaciğer için en önemli belirti sarılıktır. Karın ağrısı, ishal ve yüksek ateş de kolayca gözlemlenen belirtilerdendir. Hepatite karşı ilaç tedavisinin başlaması zorunludur. Çünkü bu evrede karaciğerin siroza doğru giden bir yolculuğu başlamıştır.

Siroz Belirtileri:
Karaciğer için üçüncü ve uzun vadede rastlanan ağır bir hastalıktır. Alkole bağlı sirozda ilaç tedavisi olmaması, hastalığın ehemmiyetini anlatmaya yeter bir zorluktur. Zayıflık, bulantı, bacak ve ayaklarda görülen şişlik, ciltte kaşıntı meydana gelmesi önemli belirtilerdir. Bu evrede hastanın karnı su toplayan bir duruma gelir.

Karaciğer Kanseri:
Dördüncü ve en sancılı döneme giren karaciğer için son evredir. İşlevini tamamen yitirdiği bu dönemde vücutta daha belirgin sorunlar ortaya çıkar. Hele ki kanser gelişmeden, teşhisi de zor olduğundan, belirtilerin önemi ve ihmal edilmemesi gerçeği çok önemlidir. Karaciğer büyümesi, şişlik ve ağrı, bulantı ve kusma en çok görülen belirtilerdir. Bu evreye gelmeden önce karaciğeri destekleyen besinlerin her zaman tüketilmesi, karaciğer için üstümüze düşen en büyük görevdir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu