Sağlık

Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir

Karaciğer, vücudumuzda hayati önemi olan en büyük iç organdır. Salgıladığı safra sindirim sistemin yardımcı olan, kolaylaştıran en büyük salgıdır. Böylesine önemli bir görevde karaciğerin de sağlıklı bir şekilde görevini yapması gerekmektedir. Karaciğerde oluşan yağlanma, giderek vücuda etkisini hissettiren önemli karaciğer kanseri, siroz ve karaciğer iltihabı gibi hastalıklara yol açar.

Kolay bir sindirim için, sağlıklı bir karaciğere sahip olmak da bu organın doğru besinlerden beslenmesi ile olur. Karaciğerin düşmanının obezite ve obezitenin yol açtığı hastalıklar olduğunu düşünürsek, doğru beslenme, hem karaciğer için tehdit olabilecek obezite riskini ortadan kaldıracak hem de karaciğerin ömrünü uzatacak toksinleri vücuttan uzak tutacaktır.

Aşırı yağlı yemekler, şekerli yiyecekler, alkol tüketiminin karaciğeri yoran etkenler olduğunu başta belirterek Karaciğer Dostu Yiyecekler Nelerdir? onlardan bahsedecek olursak;

Karaciğerin sağlıklı çalışmasını sağlamak için, yağlanmayı önleyici besinler tüketerek, sindirimi kolaylaştıracak yiyecekleri tercih ederek karaciğeri yormamaya dikkat etmek iki önemli husustur.
Sağlıklı Yağlar: Doymuş yağ oranı yüksek olan yağların tüketilmesi, yağın sindirilmeyip vücutta kalmasına sebep olur. O yüzden doymamış yağ oranı yüksek yağlar tercih edilmelidir.

Karaturp: Karaciğere zarar verecek toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Kuru Üzüm: Sahip olduğu antioksidanlar, karaciğerin içindeki toksinlerin düşmanıdır.

Yoğurt: Karaciğerin en büyük dostu yiyeceklerdendir. Karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

Brokoli: Diyeti destekleyici yiyecekler arasında olan sebzedir. Karaciğer yağlanmasına engel olan etkisi vardır.

Enginar: Sindirimi kolaylaştıran karaciğere ait safranın akışkanlığını arttırır. Bir çok vitamin ve mineral deposu olan enginar karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Lifli besinler karaciğerin dostudur. Enginardaki lif ile karaciğer uzun ömürlü olur.

Soğan ve Sarımsak: Karaciğeri bir çok hastalıktan koruyan iki yiyecektir. Detoks etkisi büyük olan bu iki besin, vücuda yüksek bir bağışıklık etkisi vardır.

Su: Vücudun her bölgesi için ihtiyaç olan su, zayıflamaya da etkisi olduğundan karaciğerin yükünü azaltmaktadır. Fazla su tüketimi de böbrekler için sakıncalı olduğundan, yeteri miktarda ve devamlı su tüketimi metabolizma için düzenli çalıştırıcıdır.

Yulaf Ezmesi: Enginar gibi lifli bir yiyecektir. Obezite riskini vücuttan uzak tutacak kilo dengesini sağlar.

Zerdeçal: Karaciğeri toksinlerden uzak tutacak çok etkili bir yiyecektir.

Soya: Detoks etkisi en yüksek besinlerdendir. Soya sütü, karaciğerin büyük ölçüde yükünü alır.

Karaciğerin üzerindeki yükü alarak özgür ve sağlıklı çalışması, vücudun bütün dengesini etkileyen bir unsurdur. Bunun yolu, hem karaciğeri beslemek, hem de karaciğeri ağırlaştıracak toksinlerden vücudu uzak tutmakla mümkündür. Bu ikisini destekleyen yiyecekler karaciğer dostu yiyecekler olurken, bir yandan da karaciğeri görev yapamaz hale getiren hayati hastalıkların önüne geçecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu