Blog

Karaciğer Değerlerinin Yüksek Çıkması

Karaciğer rahatsızlıklarında, enzim değerleri değişiklik gösterir. Değerlerin yükselmesi ya da düşmesi, karaciğer hastalıklarının teşhisinde belirleyicidir. Herhangi bir karaciğer rahatsılızlığı durumunda, hastaya fonksiyon testleri yapılarak tanı koyulur. Fonksiyon testleri, hastalıkların teşhisinde belirleyici olduğu gibi, takibinde de yol göstericidir. Hastalıklaırn tedavi sürecinde yapılan fonksiyon testlerinin sürekli değişmesi, hastalığın seyri hakkında bilgiler verir.

Karaciğer enzim değerlerinin yüksek çıkması, tehlikeli karaciğer hastalıklarının işareti olabilir ve gereken önlemlerin alınmasını gerektirir.

Karaciğer değerlerinin yüksek çıkması

Karaciğer fonksiyon testlerinde, enzimlerin değerlerine bakılır. Yüksek değerler, karaciğerde hasar olduğunun bir göstergesidir.

-Alkol kullanımı, Karaciğer değerlerinin yükselmesine sebep olabilir.

-Karaciğere hasar verecek bazı ilaçların devamlı kullanımı

-Hepatit hastalığı

-Karaciğer yağlanması ve büyümesi

-Karaciğer kanseri gibi karaciğer hastalıklarının varlığı, enzim değerlerinin yükselmesine sebep olur.

Karaciğer enzim değerlerinin yüksek çıkması durumunda ne yapılmalıdır?

Karaciğer değerlerinin yüksek çıkması, ilk önce ayrıntılı tetkikler yapmayı gerektirir. Değerlerin yüksek çıkmasının sebebi, detaylı olarak araştırılır. Değerlerin yükseklik derecesi, hastalıklar hakkında bilgi verir. Alkol kullanımı ve aşırı kilolara bağlı olarak yükselen enzim değerleri, kiloların kontrol altına alınması ve alkolün bırakılmasıyla, normal değerlere döndürülür. Ancak, gereken müdahaleden sonra değerler hala düşmemişse, tehlikeli bir karaciğer hastalığının varlığından şüphelenilebilir.

Yükselme gösteren değerler, AST ve ALT değerleridir. AST enzim, karaciğerin protein üretiminde kullandığı bir enzimdir. Herhangi bir sebebe bağlı olarak karaciğerin hasar alması durumunda kana karışır ve yükselir. Bu enzim, karaciğer haricinde kalp ve kaslarda da bulunur. AST enzim değerinin yüksek çıkması, karaciğer, kas ve kalp problerine işaret edebilir.

ALT enzim yine protein üretiminde kullanılan bir enzimdir. Karaciğer hücrelerinin zarar görmesi durumunda, hızlı bir şekilde kana karışır. Sadece karaciğerde bulunan bir enzim olmasından dolayı, karaciğer hastalıklarının teşhisinde kesin sonuç veren ve en çok yapılan testtir. Karaciğer hastalıklarının tanı ve takibinde yardımcıdır.

Altta yatan hastalığın tedavisi yapıldıktan sonra enzim değerleri düşer. Enzim değerleri, her zaman ciddi bir hastalık olduğunun belirtisi olmayabilir. Alkol kullanımı, obezite ve sağlıksız beslenme gibi durumlarda da yükselen enzim değerlerinin nedeni tespit edildikten sonra, uygun yöntemle tedaviye başlanır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu