Blog

Karaciğer Değerleri Nelerdir

Karaciğer Değerleri Nelerdir?

Karaciğer enzim değerleri, bir karaciğerin sağlıklı olup olmadığını göstermektedir. Enzim değerleri yüksek olduğu takdirde, karaciğer hastalıklarının da olabileceği anlaşılabilir. Sağlık sorununa uğrayan karaciğerde öncelikle bu durumu belirleyen etken, hücrelerin salgıladığı enzimlerdir. Sağlıklı olan bireylerde bu enzimler karaciğer içerisinde depolanır. Şayet karaciğer üzerinde hasar meydana gelirse, burada yer alan enzimlerde kana karışmaktadır. Bunu belirlemek için birtakım testler yapılır. Karaciğere ait olan amino tranferaz enzimler alınır ve sonucu incelenir. Farklı hastalıkların belirtileri de karaciğerde değer yükselmeleri şeklinde kendisini gösterebilir. Bu nedenle genel kontrol de gerekecektir. Erkekler kadınlara göre bu konuda daha yüksek oranda risk altında bulunur.

Karaciğer Enzim Değerlerini Neler Yükseltir?

Siroz ve karaciğer yetmezliği gibi sorunların temelinde her zaman enzim değerlerindeki yükselmeler görülür. Enzimlerin zaman zaman hafif seviyede yükselmesi sık sık meydana gelen bir durumdur. Bu durumun en önemli nedeni karaciğerde oluşan yağlanmadır. Yağlanma sorunu ile birlikte alkol alımı, şeker hastalığı, kalp ve obezite gibi problemlerde de değerlerin yükseleceği görülebilir. Kronik olarak görülen Hepatit C hastalığı ile de karaciğer enzim değerlerinde yükselme olabilir.

Bazı hastalıklarda alınan ilaçlar nedeniyle de enzimlerin yükselmesine görülebilir. Wilson hastalığı ve kronik Hepatit B hastalığında da enzimler yükselir. Chron hastalığı, Çölyak hastalığı, ülseratif kolit ve çeşitli hepatit hastalıkları sonucunda da yüksek seviyede enzim artışı meydana gelebilir. Karaciğere yayılma gösterebilen birçok hastalık sonucunda enzim yükselmesi muhtemel sonuçtur.

Pankreas ve kolon haricinde mideye bağlı oluşan kanserler karaciğer hücrelerinde yayıldığı zaman da değerler yükselmektedir. Sağlıklı sayılabilecek olan bireylerde bu yükselme görülürse, mutlaka zaman kaybetmeden sebebi tespit edilmelidir. Çünkü karaciğer değerlerinin yükselmesi, birçok karaciğer hastalığı için sinyal görevi görür. Aşırı alkol kullanımı, obezite gibi problemler engellenirse, enzim değerleri de normal seviyeye ulaşır. Fakat önlemlerin alınmasına rağmen düşüş olmazsa, bazı tetkik ve testler ile mevcut karaciğer sorunları tespit edilebilir. Bu sonuçlar ile de uygun tedavi belirlenerek, enzim değerlerinin yeniden normal seviyeye gelmesi sağlanır. Burada önemli olan erken teşhis ve düzenli kontrolün birlikte yürütülmesidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu