Blog

Karaciğer Büyümesi ve Tedavisi

Karaciğer büyümesi

Karaciğer büyümesi, bazı sağlık sorunlarına bağlı olarak ortaya çıkan bir karaciğer hastalığıdır. Karaciğerin olması gereken boyutu, yaş, cinsiyet ve kilo kriterlerine göre farklılık gösterir. Karaciğer büyümesi, bazı karaciğer hastalıklarının bir sonucu olarak ortaya çıkabileceği gibi, başka hastalıkların sebep olduğu bir sağlık sorunu olarak da ortaya çıkabilir.

Karaciğer büyümesinin nedenleri

-Karaciğer yağlanması: Aşırı şekilde alkol tüketimine bağlı olarak ortaya çıkan karaciğer yağlanması, ilerki dönemlerde büyümeye sebep olur.

-Karaciğer kisti: Kistin birden çok olması ve büyüyerek yayılması sonucu, karaciğer büyümesi görülür.

-Siroz: Karaciğerin fonksiyonlarını kaybetmesine neden olan bir hastalıktır. Karaciğer büyümesi de, sebep olduğu sağlık sorunlarından sadece bir tanesidir.

-Karaciğer kanseri: İlk evrelerde belirti vermeyerek sinsi bir şekilde ilerleyen karaciğer kanseri, karaciğer hasar aldığından dolayı büyümeye sebep olur.

Karaciğer büyümesinin karaciğer hastalıkları haricindeki sebepleri

-Kalp- damar hastalıkları: Kalp damar tıkanıklığı durumlarında karaciğerde büyüme görülebilir.

-Lösemi, lenf kanseri, kolon kaneri, akcieğer kanseri: Vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan kanser hastalığı, metabolizmayı bozduğu için karaciğerde büyümeye sebep olur.

-Sürekli ilaç tedavileri ve bitkisel kürler: Bazı tıbbi ilaçlar, karaciğerde hasar oluşturabilir. Karaciğerde büyüme ve daha çeşitli karaciğer hastalıklarına sebep olabilir. Ayrıca, çeşitli hastalıkların tedavisi için, evde uygulanan bitkisel kürler de, karaciğer büyümesine sebep olabilir. Etkisi bilinmeyen hiçbir bitki, bilinçsiz olarak tüketilmemelidir.

Karaciğer büyümesinin belirtileri

-Karında şişlik

-İlerleyen dönemlerde karın ağrısı

-Bulantı-kusma

-Halsizlik

-İştahsızlık gibi belirtiler, karaciğerdeki büyüme artmaya başladığında görülen belirtilerdir. İlk evrelerde belirti vermeyen karaciğer büyümesi, ilerki evrelerde de, farklı ve sıradan sağlık sorunlarıyla bağdaştırıldığı için pek önem verilmemektedir. Bu nedenle, teşhisi geç koyulabilmektedir.

Karaciğer büyümesinin tedavisi

Karaciğer büyümesinin tedavisi, teşhisinden itibaren kapsamlı bir şekilde yürütülmektedir.

Beslenme ve alkol alışkanlığına bağlı olarak karaciğer büyümesi oluşmuşsa, öncelikle, kişiye özel diyet programı oluşturulur. Karaciğer dostu yiyeceklerden oluşan beslenme programının yanında, alkolün de bırakılması gereklidir.

Kansere bağlı olarak görülen karaciğer büyümesinde, kanser tedavisi için gereken müdahale yapılır. Açık ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi tekniklerinden, uygun olan ile tedaviye başlanır.

Siroza bağlı karaciğer büyümesinde, genelde ilaç tedavisi uygulanır. Hastalık ileri safhalardaysa operasyon gerekebilir.

Bitkisel kür ve ilaçlara bağlı olarak oluşan karaciğer büyümesi, ilaçların değiştirilmesi ve bilinçsiz bitki kürü uygulamalarından vazgeçilmesi ile tedavi edilir.

Karaciğer büyümesi, erken teşhis edilirse, tedavisi oldukça kolaydır. İlerki dönemlerde ise, hayati tehlike taşıyacak derecede risklidir. Tedaviden olumlu sonuç alınabilmesi için, hastanın mutlaka belirli bir süre doktor kontrolünde olması gereklidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu