Blog

Karaciğer Büyümesi Ve Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Büyümesi Ve Karaciğer Yağlanması

Karaciğerin normal hacminden fazla olması durumuna tıp dilinde karaciğer büyümesi adı verilir. Tıbbi ismi ise hepotomegali olan karaciğer büyümesi bir hastalık olarak nitelendirilmese de tedavi edilmediğinde riskli hastalıklara sebep olabilir. Bu nedenle karaciğer büyümesine neden olan etken veya etkenler erken teşhis ile tedavi edilmelidir. Karaciğer büyümesi ile karaciğer yağlanması birlikte gerçekleşen durumlar olsa da bazı durumlarda karaciğer yağlanma dışında büyüme gösterebilir.

Karaciğer Büyümesi Belirtileri Nelerdir ?

1 ) Karaciğerin bulunduğu vücudun sağ alt kısmında kaburgaların hemen altında şişkinlik oluşması ve deri altında sertleşme meydana gelmesi,

2 ) Hazımsızlık, mide de şişkinlik, iştahsızlık ve bunlara bağlı olarak kilo kaybı oluşması,

3 ) Sarılık, sürekli yorgunluk hali, güçten düşme, mide bulantısı ve kesik kesik baş ağrısı oluşması gibi belirtiler ile kendisin gösteren karaciğer büyümesi yağlanmaya bağlı olarak büyüyebileceği gibi farklı sebeplerden dolayı da büyüyebilir.

Karaciğer Büyümesinin Nedenleri Nelerdir ?

1 ) Karaciğer yağlanmasına bağlı olarak karaciğer büyümesi oluşabilir.

2 ) Hepatit A, Hepatit B , Hepatit C gibi karaciğer hastalıklarının oluşması ile karaciğer de büyüme görülebilir.

3 ) Siroz bir karaciğer hastalığı olduğu için siroz rahatsızlığı oluşması ile karaciğerde beklenmedik bir büyüme görülebilir.

4 ) Çok uzun süreli, ve çok fazla alkol kullanımına bağlı olarak alkolün yağ olarak karaciğerde depolanması ile karaciğer büyümesi oluşabilir.

5 ) Obeziteye bağlı olarak vücut yağlanması durumu gerçekleştiğinde karaciğer aşırı yağlanır ve karaciğer büyümesi meydana gelebilir.

6 ) Öd kesesinde meydana gelen rahatsızlık sonucunda karaciğerde salgılanan sindirim enzimleri yeterli miktarda salgılanamaz. Bu durum karaciğer içinde yağlanma ve kist oluşmasına neden olur. Karaciğerde kesit oluşması karaciğerin büyümesine neden olur.

7 ) Karaciğer üzerinde meydana gelen tümörler karaciğerin istemsiz bir şekilde büyümesine neden olur. Karaciğerin tümör nedeniyle büyümesi riskli bir rahatsızlığı oluşturacağı için mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gereklidir.

8 ) Karaciğer yağlanması veya karaciğer hormonlarının işlevsiz hale gelmesi sonrasında karaciğerin ödem toplaması durumu gerçekleşir. Ödem toplayarak kendini korumaya alan karaciğer büyür ve sizi rahatsız edecek boyutlara ulaşarak kendini hissettirir. Bu durum siroz hastalığının başlangıcı olarak kabul edildiği için hızlıca sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu