Blog

Karaciğer Bozukluğu Belirtileri

Karaciğer Bozukluğu Belirtileri?

Karaciğer vücudun adeta fabrika merkezi işlevini gören, yani vücuda alınan gıdaların gerekli biçimde kullanımını sağlayan organımızdır. Karaciğerdeki bozukluklar ise karaciğerin kendine ait görevleri yerine getirememesine neden olmaktadır. Karaciğer bozukluğu belirtileri? aşağıda maddelenmiştir:

– Karaciğer hiçbir şekilde ağrı ve acıyla belirti vermez. Yani hiçbir hasta “Karaciğerim ağrıyor, karaciğerimde acı var” diyerek doktora başvurmaz. Bu ise fonksiyon bozukluğunun çok ilerledikten sonra fark edilmesine neden olur. Bu noktadan sonra karaciğerin kaybı, hatta ölümle sonuçlanacak sorunlar meydana gelebilmektedir.

– Karaciğerde yağlanma probleminde kısa sürede aşırı kilo almak önemli bir belirti sayılabilirse de, çok zayıf insanlarda da karaciğer yağlanmasına rastlanabilmektedir.

– Vücutta kaşıntı, yara, döküntü, alerji, vs her türlü cilt problemi karaciğer sorunlarının habercisi olabilir. Bu nedenle sık sık bu tarz sorunlar yaşanmaya başlamışsa cilde dışarıdan müdahale edecek ilaçlar kullanmak yerine, ilk olarak bir dahiliye uzmanına görünmelidir. Doktor karaciğer fonksiyon testleri yaptırarak erken dönemde hastalığı tespit edebilir.

– Karaciğer sorunlarının ilk evrelerinde mide bulantısı, kusma ve iştah kaybı gibi şikayetler görülebilir. Buna kilo kaybı, yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, ishal gibi durumlar da eşlik edebilir. Hastalarda ağızda acı bir tatla uyanma ve pas tadı şikayeti vardır.

-Bazı hastalar çok rahatsız edici seviyede ağrı veren ve kötü kokan gazları olduğundan dert yanarlar.

-Hastada hem bedensel, hem ruhsal açıdan bir çöküntü yaşanması da karaciğer bozuklukları belirtileri? içinde sayılabilir.

– Karnın sağ kısmında kaburga altındaki ağrı, karaciğerdeki iltihaplanmanın bir göstergesi olabilir. Buna ilaveten karaciğer yağlanması, karaciğer yetmezliği, hepatit türleri, vs karaciğer bozuklukları arasında sayılabilecek pek çok hastalık türü mevcuttur.

– Karaciğerdeki sorun ilerledikçe daha ciddi belirtiler ortaya çıkar. Ciltte ve gözlerde meydana gelen sarılık, en büyük belirtilerdendir. Karın bölgesinin bariz şekilde şişmesi de karaciğer bozukluğu belirtileri? ndendir.

-Bazı hastalar ‘hepatik ensefalopati’ adı verilen zihinsel karışıklık, uyuklama veya kaybolma durumlarından şikayetçidirler. Hastalık ölüme giden aşamalara geldiğinde ise ağır sarılık, pıhtılaşma bozuklukları, beyin hasarı kaçınılmaz olur.

Vücut için bu kadar önemli olan bu organın korunması için yapılabilecek en önemli şey, bilinçli beslenmeye dikkat etmek ve karaciğeri yoran kimyasallardan ve alkolden uzak durmaktır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu