Sağlık

Karaciğer bozukluğu belirtileri ve tedavisi

İnsan vücudunda, tüm organlar birbirleriyle uyum içinde çalışmaktadır. Bazı organların fonksiyonları ise, hayati önem taşımaktadır. Karaciğer, fonksiyonları açısından vücudun en önemli organlarından birisidir. Karaciğerlerde oluşabilecek herhangi bir hastalık, karaciğerin işlevini kaybetmesine ve tüm vücudun düzenli işleyişinin bozulmasına sebep olmaktadır. Sadece karaciğer değil, yayıldığı zaman tüm organları etkileyebilen karaciğer hastalıkları, genelde ciddi sağlık sorunları oluşturmaktadır. Çoğu karaciğer hastalığı, sinsi bir şekilde ilerlediğinden, başlarda pek belirti vermezler. Sonrasında karın ağrısı ve mide bulantısı gibi belirtiler gösteren karaciğer hastalıkları, farkedildiğinde oldukça ilerlemiş evrelerdedir.

Karaciğer bozukluğu, karaciğerde herhangi bir hastalığın olduğuna işarettir. Tüm karaciğer hastalıkları, genelde aynı belirtileri göstermektedir.

Karaciğer bozukluğu belirtileri

Karaciğerde önem derecesi farklı birçok hastalık oluşmaktadır. Karaciğer bozukluğuna sebep olan bu hastalıkların belirtileri şunlardır:

-Halsizlik

-Dikkat eksikliği

-Kaşıntı

-Karnın sağ üst bölgesinde ağrı

-Dışkı ve idrarın renginde değişiklik

-Hazımsızlık ve şişlik

-Mide bulantısı ve kusma

-Ciltte sararma gibi belirtiler, karaciğer bozukluğu olduğuna dair belirtilerdir. Hastalıklarının daha ciddi boyutlarda olması durumunda ise:

-İç kanamalar

-Burun kanaması

-Eklem ve kas ağrıları gibi, daha ciddi belirtiler ortaya çıkabilir.

Karaciğer hastalıkların teşhisi için birçok yöntem uygulanmaktadır. Onun haricinde doktor, hastayı muayene esnasında, şikayetlerine yönelik olarak hastalık hakkında tahminlerde bulunabilir ve ona göre tahliller yapar.

Karaciğer bozukluğunun nedenleri

Karaciğer bozukluğuna sebep olabilecek hastalıklar, çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sebepler:

-Düzensiz ve dengesiz beslenme: Düzensiz ve sağlıksız beslenme, karaciğerin yorulmasına, doğal olarak da çeşitli hastalıklara yol açmaktadır.

-Alkol kullanımı: Karaciğer, besinleri süzmek gibi önemli görevi bulunan bir organdır. Alkolün ise süzülmesi zordur. Karaciğer, bu görevi gerçekleştirirken zorlanmakta, aşırı güç harcamaktadır. Bu durum, birçok hastalığın sebebidir.

-Fazla kilolar: Obezite derecesinde fazla kilolar, birçok karaciğer hastalığına sebep olmaktadır.

-Hareketsiz ve stresli yaşam: Hareketsiz ve stresli bir yaşam, karaciğer yağlanması başta olmak üzere, çeşitli karaciğer hastalıklarına yol açan etkenlerdir.

Karaciğer bozukluğu, gelişmiş tanı teknikleriyle kolayca teşhis edilmektedir. Karaciğer bozukluğuna sebep olan hastalık belirlendikten sonra, gereken tedaviye başlanır. Farklı sebeplere bağlı olarak oluşan birçok karaciğer hastalığı bulunmaktadır. Önem derecesi değişen bu hastalıklar, farklı tekniklerle tedavi edilmektedir.

Karaciğer bozukluğunun tedavisi için, öncelikle hastalığın türü belirlenmektedir. iltihaplanma, yağlanma ve enfeksiyonel bazı karaciğer hastalıkları için, ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Karaciğer yetmezliği, kist ve kanser gibi daha tehlikeli boyutlardaki hastalıklar içinse, çeşitli cerrahi teknikler uygulanmaktadır. Açık operasyon başta olmak üzere, teknolojik gelişmelere bağlı olarak kullanılan yeni ameliyat teknikleri ile, önemli karaciğer hastalıklarının tedavisi yapılabilmektedir. Her hastanın sağlık durumu ve hastalığının türü ile evresi farklıdır. Uygulanacak tedavi tekniği, bu kriterlere göre belirlenmektedir.

Karaciğer bozukluğunun tedavisi, doktorun birtakım önerileriyle, evde de devam ettirilmektedir. İlaç tedavisine ek olarak, diyet programları ve spor yapma ile uyku düzenlerine dikkat edilerek, iyileşme süreci kısaltılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu