Sağlık

Karaciğer bitkisel tedavisi

Karaciğer, vücudumuzun en büyük organıdır. Ayrıca, kendini yenileme özelliğine sahiptir. Sağlıklı beslenildiği takdirde, kendini yenileme özelliği ile, ufak sağlık sorunları giderilmekte, daha sağlıklı ve fonksiyonel bir karaciğere sahip olunmaktadır. Günümüzde, tıbbi olarak, yeni ve gelişmiş tekniklerle her hastalığın tedavisi yapılabilse de, sağlıklı yaşam için sağlıklı beslenme şarttır. Özellikle, kanı temizlemek, enerji depolamak, protein üretmek, safra üretmek, besinleri toksinlerden ayrıştırmak ve hormonları dengelemek olmak üzere önemli işlevleri bulunan karaciğerin sağlıklı şekilde çalışabilmesi için en dikkat edilmesi gereken nokta, sağlıklı beslenmedir. Karaciğerin yenilenerek düzenli bir şekilde işlevlerine devam etmesini sağlayan birçok sağlıklı besin bulunmaktadır. Beslenme başta olmak üzere, çeşitli bitkisel tedavi yöntemleriyle, karaciğer hastalıkları önlenebilmekte veya tedavi edilebilmektedir.

Karaciğer bitkisel tedavi

Karaciğer bitkisel tedavi deyince, akla gelen temel bitkiler vardır. Bu bitkilerden şu şekilde bahsedebiliriz.

Enginar: Enginarın vücut için en büyük faydası, karaciğer dostu olmasıdır. Sağlık açısından daha birçok faydası bulunan enginar, karaciğerin yenilenmesinde ve fonksiyonlarını düzenli olarak yerine getirmesinde en etkili besindir. Karaciğer bitkisel tedavi için, bolca tüketilmesi gerekir.

Yeşilçay: Bol miktarda antioksidan içerdiği için, vücuda zindelik verir. Kişinin kendini daha dinç hissetmesini sağlar. Bu sayede karaciğerin de yükü azalmış olur.

Lavanta: Karaciğer hastalıklarında başvurulan bitkisel tedavi yöntemleri içerisinde, lavanta sıklıkla tercih edilen bir bitkidir. Lavanta kürü, başta karaciğer yağlanması olmak üzere, çeşitli karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir.

Sirke: Sirke, karaciğer için uygulanabilecek bitkisel tedavi yöntemlerinden birisidir ancak, elma sirkesi tercih edilmelidir.Bir su bardağı suya 1-2 yemek kaşığı elma sirkesi katılıp günde iki kez içilirse, karaciğeri temizler.

Limon: Bol C vitamini içeren limon, karaciğer yağlanması ve daha farklı karaciğer hastalıklarının tedavisi için, en sağlıklı bitkisel tedavi yöntemidir. Bir bardak suya sıkılarak içilecek olan limon, karaciğeri temizleyip güçlendirdiği gibi, bağışıklık sistemine de faydaları vardır.

Zerdeçal: Zerdeçal, karaciğerde yağ birikmesini önler ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. 1 çay kaşığı zerdeçal, bir su bardağı suyla kaynatılıp demlenir ve haftada 1-2 kez içilirse, karaciğer için oldukça faydalıdır.

Bahsettiğimiz bitkisel tedavi yöntemleri, bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış yöntemlerdir. Ancak, herkesin vücut yapısı farklıdır ve başka hastalıkları olabilir. Bu gibi durumlarda bitkisel tedavi faydalı değil zararlı da olabilir. O nedenle, bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamadan önce, mutlaka doktora danışılmalı ve onay alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu