Sağlık

Karaciğer ameliyatı sonrası beslenme

Karaciğer, vücudu temizlemesi açısından en önemli organlarından birisidir ve fonksiyonlarını mutlaka yerine getirmesi gerekmektedir. Çünkü, karaciğerin herhangi bir nedenden dolayı işlevlerinden birtanesini bile yitirmesi, diğer organları da olumsuz etkilemektedir.

Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan birçok karaciğer hastalığı bulunmaktadır. Bu hastalıkların tedavisi için, çeşitli tedavi teknikleri kullanılmaktadır. Karaciğer ameliyatı da bu tekniklerden birisidir. Karaciğerde kist ve tümör oluştuğunda yapılan ameliyat sonrası, hastayı zorlu bir süreç beklemektedir. Ameliyat başarılı geçse de, iyileşme sürecinde doktorun bazı önerilerine dikkat edilmezse, hastalık tekrarlayabilir ve sonuçları daha kötü olabilir. Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenlerin başında sağlıklı beslenme gelmektedir. Karaciğer ameliyatı sonrası beslenme, hastanın en önem vermesi gereken noktadır.

Karaciğer ameliyatı sonrası beslenme düzeni nasıl olmalıdır?

Lifli gıdalar: Ameliyat sonrası düzenli olarak kullanılan bazı ilaçlar, sindirim problemlerine yol açabilir. Hazımsızlık sıkıntısının önüne geçilebilmesi için, lif oranı yüksek gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Elma, muz, şeftali, çavdar, buğday kepeği, esmer pirinç, yulaf ezmesi ve buğday lif oranı açısındana oldukça zengin gıdalardır.

C vitamini: Ameliyattan sonra, bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini içeren gıdalar bolca tüketilmelidir. Vücut direncini arttıran C vitamini, Limon, portakal, domates, mandalina, çilek, lahana, taze fasulye ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır.

A vitamini: A vitamini, karaciğer ameliyatı sonrası beslenme düzeninde mutlaka bulundurulması gereken bir vitamindir. Ameliyattan sonra, hücrelerin ve dokuların hızlı bir şekilde yenilenebilmesi için vücut, A vitaminine ihtiyaç duymaktadır. A vitamini, sakatat, peynir, yoğurt, balık, havuç, patates, karpuz, bezelye, ıspanak, brokoli ve pırasada bulunmaktadır.

Protein: Vücudun sağlıklı şekilde ayakta durabilmesi için proteine ihtiyacı vardır. Özellikle, ameliyat sonrası hastanın vücut direnci düştüğü için, belirli oranda protein tüketmesi gerekmektedir. Yumurta, süt, ayran, yoğurt gibi süt ürünleri ile, kırmız et, beyaz et, balık, fındık, ceviz, kabak çekirdeği, yumurta ve baklagiller, protein açısından zengindir.

Demir: Ameliyattan sonra hasta da kansızlık da oluşabileceği için, demir içeren gıdalardan tüketilmelidir. Deniz ürünleri, ıspanak, patates, fasulye, bezelye, çilek, karpuz, kayısı, soya, mercimek ve domates de bulunur.

Karaciğer ameliyatı sonrası, vücudun bir an önce toparlanması ve hızla iyileşmesi için, günlük beslenme düzenine mutlaka dikkat edilmelidir. Sağlıklı gıdalar, öğünlere yayılarak, vücudu yormayacak şekilde gereken miktarlarda tüketilmelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu