Blog

Kaplama Diş Ağrır Mı

Kaplama sonrası diş ağrır mı?

Dayanması en zor ağrılar içinde bulunan diş ağrısı özellikle de gece boyu ağrı içinde kıvranmaları beraberinde getirir. Yaşadığımız toplum olarak diş bakımına önem vermediğimiz aşikar. Bu nedenle bakımsız dişlerin zamanla çürümesi veya ağrı vermesi de kaçınılmaz olabiliyor.

Günlük düzenli fırçalamamanın ve bakımın ihmal edilmesiyle genetik faktörlere bağlı olarak da çürüyen dişler diş doktoru korkusu ile de perçinlenerek genellikle son safhada dişin çekimi yapılması için diş doktoruna gidilir. Ancak daha ileri safhalara ulaşmadan zaman zaman ağrıyıp geçen dişin diş doktoruna görünerek tedavisi yapılması ilerde daha büyük ağrılar çekmenizi engelleyebilir.

Doktorun böyle durumlarda ilk başvuracağı yöntem diş kaplaması olacaktır. Dişi kurtarmak amacıyla çürük olan bölgenin temizlenerek dolgu yapılması dişin kurtarılmasına yardımcı olabiliyor. Dolgu öncesi bazı durumlarda kanal tedavisi de gerekebilir.

Çürük olan bölgenin temizlenmesi, dolgu yapımı, kanal tedavisi gibi işlemler ön dişlerde gerçekleşiyor ise diş kaplaması da yapılmaktadır. Kaplama sonrası diş ağrır mı sorusunun diş ağrısı çekenlerce yanıtı elbette ki birbirinden farklı olacaktır.

İyi derecede yapılmış diş kaplamalarında genellikle ağrı oluşmamaktadır. Ancak dişin temizleme aşamasında tam olarak temizlenmemesi ve dolgu sonrası çürük bölgenin yeniden ağrı vermesi kaçınılmaz olabilir.

Estetik açıdan dişlere yapılan kaplama dişlerin çürümesiyle dişlerde ağrı oluşumuna neden olabilecektir. Kaplama ise çürüyen dişlerin geç fark edilmesine neden olabilir. Estetik açıdan yapılan kaplamalarda da kaplamadan kaynaklandığı zannedilen ağrılar esasında diş çürümelerindendi denebilir.

Dişlere dolgu yapımında anestezinin etkisinin geçmesiyle dişlerde ağrı hissedilebilir. Direk olarak sinirlerle bağlantısı bulunan dişlerin sinirler vasıtasıyla etkilenerek ağrı merkezini uyarması ağrı oluşumunu ve bu ağrıyı çekeceğinizi gösterir. Diş bakımına özen gösterilmesi ve dişlere yapılacak çekim, dolgu, kaplama gibi işlemlere oldukça dikkat edilmesi gerekir.

Yapılacak diş işlemlerinde genel itibariyle ağrı olsa da uzun süre geçmeyen ağrılar için şikayetlerinizi mutlaka diş hekiminize bildirmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu