Blog

Kanserojen Okul Malzemeleri

Kanserojen Okul Malzemeleri

Eğitim ve öğretim dönemlerinde, çocukları tehdit eden ve ebeveynler tarafından önemsenmesi gereken iki unsur vardır. Hijyen ve kanserojen maddeler.

Okul başlamadan önce anne ve baba tarafından çocuklara tuvalet eğitiminin verilmesinin önemi, okul döneminde ortaya çıkacaktır. Eğitici ve öğretici bir okul öncesi dönemi başarı ile geçiren çocuklar, okul döneminde enfeksiyon ve mikrop riskinden uzak olacaktır.

İkinci önemli tehdit ise, çocukların okul yaşamı boyunca kullanacakları okul kıyafetleri ve kırtasiye malzemelerinin kimyasal maddelerden uzak bir yapıda olmasıdır.

Çocukların kıyafetlerinden soluyacakları, kullandıkları kırtasiye malzemelerini bilinçsizce ağızlarına götürmeleri sonucunda, hasara yol açabilecek ve merdiven altı üretimlerde kullanılan kimyasal maddelerin bilincinde olmak gerekir.

Ftalat Nedir?

Günlük hayatta kullandığımız birçok ürünün üretiminde kullanılan kimyasal bir maddedir. Polivinil klorür (PVC) üretiminde, plastiklere esneklik kazandırmak ve yumuşatmak, makyaj ürünlerine kayganlık özelliği vermek için kullanılabilmektedir. Suda çözünürlükleri düşüktür. Boya katkı maddesi olarak da kullanılmaktadır.

Üretiminde ve kullanımında kolaylık sağlaması açısından ftalatın dahil edilmesi, kalıcı hasarlara yol açmaktadır.

Kırtasiye malzemeleri, okul kıyafetleri, makyaj malzemeleri, oyuncaklar, parfümler, sabunlar, mumlar, ayakkabılar ve plastik şişeler ile bu maddeye maruz kalmak olasıdır. Bunun bilincinde olmak, vücuda verecek hasarların önüne geçmek için çok önemlidir.

Ülkemizde 2011 yılında ürünlerde kullanım oranı %53 iken, devlet tarafından bu yıldan itibaren başlatılan denetim programı sayesinde bu oran %1.5’ a kadar düşmüştür. Bu küçük oran bile, talebin yoğun olduğu okul dönemlerinde büyük bir risktir. Kanserojen madde olarak tanımlanan ftalatın zararları oldukça fazla ve hasarlıdır.

Ftalatın Zararları Nelerdir?

l Şeker hastalığı
l Karaciğer kanseri
l Obezite
l Bebeklerde düşük IQ seviyesi
l Erken menopoz
l Kadın hastalıkları
l Üreme sistemi bozukluğu
l Hormonsal bozukluk
l Kısırlık
l Sperm sayısında azalma
l Prematüre bebek riski

Sağlıklı Okul Malzemeleri
Kıyafet, kırtasiye ürünlerini alırken ftalat ve diğer kanserojen maddeler içermeyen ürünleri tespit etmenin ilk yöntemi TSE ve CE içerikli ürünleri tercih etmektir.

Bilinen markaların tercih edilmesi, merdiven altı ürün olduğu piyasa fiyatının çok altında ürünlerden uzak durmak gerekir. Sağlıklı okul malzemeleri tavsiyelerinden diğer önemli hususlara gelince;

Okul Kıyafeti: Çocuklara en fazla zarar verebilecek ürünlerden biri okul kıyafetidir. Doğru seçilmeyen, ftalat veya diğer kanserojen maddeleri içeren kıyafetler, çocuklara temas eden kıyafetlerle direkt geçmektedir. Terleme yoluyla etkisi daha fazla olması, okul kıyafeti seçerken kriterleri de az çok belirlemiş olmaktadır.

Okul kıyafetleri terlendiğinde teri çekecek özellikte olmalıdır. Alerjik semptomlara neden olacak kumaş türlerinden, ‘’su geçirmez’’ özellikli olanlardan uzak durmak gerekir. İnsanın DNA’ sını bile etkileyen kimyasal maddelerin olmadığı kıyafetleri tercih etmek çok önemlidir. Her kıyafette olduğu gibi, okul kıyafetlerinde de pamuk ve yün içerikli olanlar tercih edilmelidir.

Defter: Çocukların uzun bir süre zaman geçireceği defterler için tercihiniz 0 geri dönüşümlü olan defterlerin tercih edilmesidir.

Cetvel: Bambu veya ahşap cetveller, geri dönüşümü mümkün olan doğal bir kırtasiye üründür. Çocuklar tarafından ağza alınması ihtimaline karşı bu tür ürünler tercih edilmelidir.

Beslenme Çantası: Ftalat, BPA kanserojen madde içeriğine sahip olma olasılığı yüksek olan beslenme çantalarının, bez veya metal olanlarının tercih edilmesi gerekir.

Su Şişesi: Geri dönüşümlü şişeler kategorisine yönelmek en sağlıklı tercihtir. Paslanmaz çelikten veya koruyucu kılıfı olan cam şişe, sağlıklı okul malzemeleridir.

Sırt Çantası: Naylon ve polyester ürünlerden uzak durmak gerekir. Doğal elyaf modeller tercih edilmelidir.

Boya Kalemleri: Çocuklar için kullanıldığı maddeye göre büyük tehdit olan kanserojen okul malzemelerinden biridir. Toksik solvent içeren ‘’kalıcı’’ veya ‘’suda silinmez’’ notu olan ürünlerden uzak durmak gerekir. Su bazlı olanlar tercih edilmelidir. Kokulu boya kalemleri ve silgiler de kesinlikle alınmaması gerekenler kategorisindedir. Doğal balmumundan yapılmış kalemler tercih edilmelidir.

Kurşun Kalemler: Ahşap kalemler tercih edilmelidir. Plastik ve boyalı kalemler kesinlikle alınmamalıdır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu