Blog

Kanserin Beyne Sıçraması Belirtileri Ve Tedavisi

Kanserin Beyne Sıçraması, Belirtileri ve Tedavisi

Kanserin beyine sıçraması genel itibariyle beyin metastazı olarak isimlendirilir. Bu aşamada vücudun herhangi bir bölümünde olan kanser beyine gelerek orada tümör meydana getirir. Beyinde görülen tümörler genellikle kanser hastalarının en yaygın ölüm nedenlerinden biri olarak bilinmektedir.

Kanser hücrelerinin bölünmesi kontrol dışında olmaktadır. Bundan dolayı çok çabuk dağılma ve yayılma gösterebilir. Bu hücrelerin beyne ulaşması kan ve lenf yoluna sıçraması sonucunda olmaktadır. Buraya sıçrayan kanser hücreleri kısa süre içerisinde beyne ulaşmaktadır.

Bağışıklık sistemi kanser hücrelerini fark ettiği anda onlara karşı savaşmaya başlar. Ancak genellikle bu savaşın kazananı kanserli hücreler olmaktadır. Kanserin beyne sıçraması akciğer kanserinde daha yaygın olarak görülmektedir. Kanserin akciğerde meydana gelmesi ile beyne sıçraması arasında geçen süre oldukça kısadır. Hatta bazı durumlar akciğer kanseri tanısı konmadan hücrelerin beyin metastazına yol açtığı görülebilir. Yapılan araştırmalara göre beyin metastazı konusunda akciğerin eğilimi oldukça fazladır.

Kanserin Beyne Sıçraması Ve Belirtileri

Beyinde bulunan tümörler giderek büyüyerek beyinde baskı meydana getirirler. Bunun sonucunda da beyin işlevini yitirir ve görev yapamaz hale gelir.

Kanserin beyinde belirtileri incelendiğinde en sık görülen belirtiler aralıklarla geçirilen nöbetlerdir. Bunun yanı sıra halsizlik, vücut dengesinin bozulması ve baş ağrısı da beyne sıçrayan kanserin belirtileri arasında yer almaktadır. Baş ağrısının sıklıkla görülmesinin nedeni ise beyinde büyüyen tümörlerin beyne baskı yapmasıdır.

Genellikle epilepsi hastalığına benzer nöbetler ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı hastaların havale geçirdiği görülür. Belirtilere yönelik olarak tam tanı koyabilmek amacıyla gelişmiş görüntüleme teknikleri kullanılır ve hastalar araştırma altında tutulur.

Kanserin Beyne Sıçraması Ve Tedavisi

Kanserin beyne sıçraması yani beyin metastazı olayında uygulanacak tedavi genellikle beyinde oluşan tümöre yöneliktir. İlk olarak bu tümörün yeri ve nedeni araştırılır. Daha sonra tümörü yok etmeye yönelik neler yapılabileceği gözden geçirilir. Hastanın günlük hayatına devam edebilmesi için kafa içi ödem gidericiler verilir. Burada önemli olan nokta kanserin sıçraması sonucunda beyinde meydana gelen tümörün büyüklüğüdür. Uygulanacak olan tedavi bu tümörün büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Buna göre ya kemoterapi uygulanmakta ya da cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Beyin metastazı için uygulanacak olan tedavi bir tane olabileceği gibi birkaç tedavi bir arada da uygulanabilir. Bunun için alanında uzman doktorların bilgisinden yardım alarak tedavi planına kesintisiz biçimde uymak, verilen önerileri eksiksiz biçimde uygulamak kanser hastaları için tedavi edici olmaktadır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu