Blog

Kanserde Karşılaştığımız Genel Belirtiler Nelerdir

Her ne kadar bazı belirtileri yaşamanız, aklınıza gelecek olan hastalıklara sahip olduğunuzu göstermese de, bazı durumlarda şüphelenmenize neden olabilir. Bunun doğru olup olmadığını ancak uzman bir doktora muayene olarak anlayabilirsiniz. Ancak kanser gibi erken teşhis gerektiren rahatsızlıklarda görülen bazı genel belirtileri bilmeniz ve bu durumlar karşısında tedbirlerinizi daha hızlı almanız faydalı olacaktır. Bu belirtileri bazı başlıklar altında toplamak istiyoruz.

Kilo kaybetmek: Özellikle beslenme ile ilgili kanser türlerinde kilo kaybı yaşanmaktadır. Mide veya pankreas gibi kanser türlerinde bu durum görülmektedir.

Ateş yükselmesi: Kan kanseri türlerinde veya lenf bezinde ilk evrelerde görülen ateş yükselmesinin, diğer kanser türlerinde ise daha sonraki evrelerde görüleceğini söyleyebiliriz.

Halsiz hissetmek: Kan kanseri türlerinde veya mide, bağırsak gibi kanserlerde seyri değiştirebilecek olan belirtilerden birisi de halsizliktir. Bunun teşhis edilmesi önemli bir ipucu verecektir.

Ağrı hissi: Kemik kanserinin belirleyici unsurlarından birisi olarak ağrılar görülebilir. Ayrıca testis kanserinde de yine sıkça görülen bir durumdur.

Şişlik görülmesi: Koltuk altı, boyun çevresi veya vücudun farklı bölgelerinde şişlik hissediyorsanız, bu meme kanserini veya lenf kanserini işaret edebilir.

Kanamalar: Beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan ve gerek tükürükle, gerekse idrarda gelen kanamaların kanser belirtisi olabileceğini göz ardı etmemeniz gerekmektedir.

Dışkı sorunları: Uzun süredir kabızlık ya da ishal gibi sorunları yaşıyorsanız, bu bağırsak kanserini işaret edebilir.

İdrar sorunları: Bu durumda ise prostat veya mesane kanserlerini işaret edecektir ve aynı zamanda kan görülmesi de meydana gelecektir.

Siğil veya kızarıklıklar: Bu gibi cilt değişikliklerinde genellikle cilt kanserini işaret edebilir. Ancak her şikayette mutlaka bu hastalığa yakalandığınızı göstermeyecektir.

Bu gibi şikayetleri almanız halinde sizler de hemen uzman bir doktora kontrol olabilirsiniz. Böylece yapacakları muayene ve testler neticesinde durumunuza göz atabileceklerdir. Hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalmasıyla birlikte meydana gelen kanser türlerine karşı bilinçli olmanız, erken teşhis yaptırmanız açısından faydanıza bir durum olacaktır. Böylece tedavi aşamasını daha kolay atlatabilmenize de olanak verilecektir. Bunların dışında farklı belirtileri alabileceğinizi de unutmamalısınız ve hepsini açık bir şekilde dile getirmelisiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu