Blog

Kanserde Dördüncü Evre Nedir

Kanser, türü ne olursa olsun aşama aşama ilerleyen bir hastalıktır. Bazı kanser türleri, hızlı bir şekilde ilerlerken, bazı kanser türleri yavaş yavaş ve sinsi şekilde ilerlemektedir. Kanserin tedavisi ise, derecesine göre uygun seçenek belirlenerek yapılmaktadır. Her aşama için uygulanacak tedavi seçeneği farklıdır. Kanserin evresi ilerledikçe, tehlikesi artmaktadır. Hastalık ilk olarak, belirli bir bölgede kontrolsüz hücre oluşumuyla başlar, tedavi edilmezse çoğalarak ve başka organlara yayılarak devam eder. Kanserin oluştuğu bölgeden başlayarak diğer organlara yayılması, belirli bir zaman içerisinde olur. Genel olarak kanser evreleri dört evreden oluşmaktadır. Dördüncü evre, kanserin tedavisinin en zor olduğu evredir. Tedavi seçenekleri, kanserin türüne ve vücuda ne kadar yayıldığına göre belirlenir.

Kanserde 4.Evre Nedir?

Kanserin dördüncü evrede olması demek, kötü huylu kanser hücrelerinin, oluştuğu bölge haricinde diğer doku ve organlara da sıçraması demektir. Tıp dilinde, metastatik diye de adlandırılmaktadır. Kanserin dördüncü evresinde doktor, hastanın iyileşme şansını arttırmak için en iyi tedavi seçeneğini belirlemektedir. Bu evrede kanser iyice yayıldığı için, ameliyat en son düşünülecek tedavi seçeneğidir. Genelde uygulanan teknik, son yıllarda sıklıkla kullanılan radyoterapi ve kemoterapi gibi tekniklerle kanserli hücrelerin ilerlemesinin durdurulmaya çalışılmasıdır. Tedaviden olumlu sonuç alınırsa, en son olarak ameliyat tekniği uygulanır. Kanserde dördüncü evre, hastalığın tedavisinden olumlu sonuç alma şansının en düşük olduğu evredir. Kemoterapi ve radyoterapi teknikleri uygulanarak, hastanın yaşam kalitesi arttırılmaya çalışılır. Her ne kadar yaşam şansı düşük olsa da, gelişmiş tedavi seçenekleriyle, iyileşme şansı arttırılabilmektedir.

Kanserin 4. evresinin tehlikesi veya tedavisinin yapılıp yapılamayacağı, kanserin türüne göre değişmektedir. Bazı kanser türlerinin ilk evreleri dahi tehlikeli olabilmekte ve hastanın yaşamı için ciddi tehlike oluşturabilmektedir. Yine de, 4. evre demek, hastalığın en son evresi olduğundan haliyle tedavisi zorlaşmaktadır. Bu evrede tedavinin zor olmasının temel sebebi, Hastalığın tüm vücuda yayılmış olmasıdır. Dördüncü evrede, bazı hastalara uygulanan akıllı ilaç tedavisi, iyileşme sürecine katkıda bulunabilir. Ancak bu teknik, her hastaya uygulanamaz. Yapılacak şey genelde, hastanın yaşam konforunu arttırmaya yönelik alternatif tedavi destekleridir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu