Blog

Kanser Otu Kullanımı Ve Faydaları

Kanser Otu, Kullanımı ve Faydaları

Kanser otu ülkemizde Manisa’da görülen ve ilkbahar aylarının gelmesiyle yetişmeye başlayan bir ot türüdür. Görünüş itibariyle yapışkandır ve koku itibariyle oldukça ağırdır. Diğer ismi yapışkan andız otu olarak da bilinir. Yapılan araştırmalara göre bu ot gırtlak kanseri, meme kanseri ve ağız kanserlerine karşı fayda sağlamaktadır. Bundan dolayı kullanımı giderek daha yaygın hale gelmektedir. Bu ot sayesinde kanser hastası olan birçok kişinin sağlığına kavuştuğu söylenmektedir.

Kanser otu kanser hastalığına karşı fayda sağlamasının yanı sıra başka pek çok faydaya sahiptir. Özellikle sosyal medya aracılığıyla faydası ve etkisi gittikçe yayılan kanser otu hastalara şifa olmaktadır.

Kanser Otu Nasıl Kullanılır?

Kanser otu öncelikle yetiştiği yerden toplanarak güzelce kurutulur. Kuruma süresi genellikle iki ya da üç gündür. Tamamen kuruduktan sonra ufalanarak demlemeye hazır hale getirilir. Yaklaşık olarak bir buçuk litre soğuk su tencereye koyulur ve içerisine bir miktar kanser otu atılarak iyice kaynatılır. Kaynama esnasında kapağın kapalı tutulması fayda sağlar.

Kaynayan ot demlenmesi için bir süre bekletilir. Demlenen çayın bir gün içerisinde tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde çayın etkisi azalmaktadır.

Kanser otunun fayda sağlaması için yaklaşık bir ay boyunca düzenli kullanılması gerekmektedir. Çay hali biraz acımsı bir tada sahiptir, bunu giderebilmek için bardağın içerisine hakiki bal ilave edilebilir. Demlemek için kullanılacak otun yıkanmaması gerekir, yalnızca tozu alınabilir.

Kanser Otunun Faydaları

Kanser otu genellikle kanser tedavisi için kullanılsa da bunun haricinde çeşitli amaçlarla da kullanılmaktadır. Mide ve bağırsak iltihabı için işe yaramaktadır. Bronşit, tüberküloz ve akciğer hastalıkları üzerinde etkilidir. Çağımızda yaygın olarak görülen şeker hastalığına karşı fayda sağlar. Öksürüğü keser ve göğsü yumuşatır. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları ve mikrobik hastalıklar için yararlıdır. Safra söktürücüdür ve idrarı arttırıcı özelliğe sahiptir.

Sırt ve kas ağrılarının giderilmesinde kullanılır. Bunların yanı sıra cilt bakımı için de kanser otunun faydası vardır. Güneş ve çeşitli nedenlerden dolayı ciltte görülen lekelerin azalmasına yardımcı olur.

Kanser Otu

Kanser otunun etkisini yitirmemesi amacıyla güneşten uzak bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Çürümesini önlemek için demet haline getirilip saklanmalıdır. Kullanmadan önce mutlaka nasıl kullanıldığı öğrenilmeli ve kullanma talimatlarına uyulmalıdır. Herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak beklenmeyen bir etki görüldüğünde mutlaka doktora görünmeli, herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerin doktor kontrolünde kullanması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu