Blog

Kanser Nasıl Anlaşılır

Vücudumuzun çeşitli hastalıklara karşı verdikleri tepkiler bulunmaktadır. Bunlar hastalıkları anlamamız için birer işaret ve belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazen aynı belirtiler, ciddi olan veya hayati tehlikesi olmayan pek çok hastalığı bir arada göstermektedir. Bunlar arasında kanser nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını arıyorsanız, işte size bu sorunun yanıtını hemen vermeye başlayacağız. Kanseri belirtecek olan işaretlerin ve belirtilerin neler olduğunu böylece anlayabileceksiniz.

KANSER BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kanser türlerine göre farklı belirtiler verir. Ancak genellikle kilo kaybetme durumu her kanser türünde görülebilmektedir. Bununla birlikte ateşlenme veya halsizlik gibi şikayetler de görülen genel kanser şikayetleri ve belirtileri arasında yer almaktadır. Yoğun ağrı hissediyorsanız ve sürekli tekrar ediyorsa, kanamalar yaşıyorsanız ya da geçmek bilmeyen öksürük vakalarını yaşıyorsanız, böyle durumlarda mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Cilt kanseri gibi durumlarda ise cilt üzerinde bazı kırmızı lekeler ve daha büyük yumrular oluşabilecektir. Aynı şekilde meme kanseri için de bu yumruların oluşması söz konusu olacaktır. İşte bu gibi şikayetler birden fazla rahatsızlığı göstereceği için, her ihtimale karşı hemen adımlarınızı atmalısınız. Çünkü erken teşhis kanser hastalığının tedavisinde oldukça önemli bir yer kaplamaktadır.

KANSER TEDAVİLERİ NELERDİR?

Kanser türlerine göre farklı tedavilerin uygulanabildiği görülmektedir. Genellikle biyopsi ile teşhis edildikten sonra, kemoterapi ile tedavisine başlanmaktadır. Bunu takip eden ışın tedavisi veya ilaçla tedaviler de bulunmaktadır. Sonrasında ise nakillerle hastanın durumuna göre bazı kararlar alınmaktadır. Günümüzde ülkemizde uygulanan bu yöntemler sayesinde kanser hastalarının erken teşhis yapılması halinde büyük oranda kurtulduklarına şahit olunmaktadır. Bu yüz güldüren sonuçların hastalıkların bir an önce teşhis edilmesi sayesinde mümkün olduğunu söylemek mümkündür.

KANSER KİMLER İÇİN DAHA RİSKLİDİR? ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ MİDİR?

Hastalıkların erken teşhis edilmesi için yukarıdaki şikayetlere benzer durumların görülmesi halinde vakit kaybetmemek gerekmektedir. Özellikle 65 yaş üzeri olan, genetik faktörü bulunan veya radyasyona ve kimyasal maddelere fazla maruz kalan kişilerin bu hususta dikkatli olmaları gerekmektedir. Tedavi hastaneleri seçerken mutlaka özen göstermeli ve tam donanımlı olmasına dikkat edilmelidir. Onkoloji uzmanları tarafından hastanın durumuna göre belirli yöntemlerin uygulanması ile bu tür şikayetlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu