Blog

kanser ilacı isimleri

BCNU: 15-45 dakika arasında damarın içine uygulanır. Bu ilacın yan etkileri bulunmaktadır. Kemik iliğine baskı görülür. Ancak bu baskı biraz geç ortaya çıkar. Damarda yanma, kabarma ve kızarma görülür.

BLEOMYCIN: Doğrudan damar ve kas içine enjekte edilir. Akciğer zarı ve karın zarı hedef alınır. 400U dan yüksek doz alımı akciğer toksisitesi yaşanmasına sebep olur. Birçok yan etkisi vardır. Deride siyaha yakın renk değişimi, deride yanma ve iltihaplanma, tırnakta şişme ve kalınlaşma görülür.

BUSULFAN: Oral olarak kullanılır. İlacın doz uygulaması çok önemlidir. Çünkü düşük doz kullanıldığında lökosit, yüksek doz kullanıldığında pansitopenidir. İlacın yan etkileri nefes darlığı, meme dokusunda büyüme, testiste işlevsizlik ve iktidarsızlık görülür.

CARBOPLATİN: Damardan enjekte edilir. Vücutta kanama riskini arttırır. Fazla görülen yan etkileri bulantı, kusma, ayaklarda kaşıntı ve karıncalanma görülür. Az rastlanan yan etkileri saç dökülmesi, ağız içinde yara, eklem bölgelerinde ağrılara rastlanır.

CCNU: ilaç ağız yoluyla kullanılmaktadır. Ve aç karnına alınmalıdır. Yüksek dozda kullanımda sinir sisteminde kasılma, nöbet ve komaya rastlamak mümkündür. Yan etkileri ise karaciğer fonksiyonda azalma geçici olarak görülür. Saç kaybı ve iştah kaybı çok fazla görülmektedir.

CİS- PLATİNUM: Damar yoluyla uygulanır. Hastaya ilaç uygulanmadan önce vücut sıvı dengesi kontrol edilir. Eğer vücut sıvısı dengeliyse ilaç enjekte edilir. Vücut dengesi yetersiz olduğu halde ilaç kullanıldığında ilacın yan etkileri şiddetlenir. Yan etkileri şunlardır: duyma fonksiyonu azalması, nabız artışı, kan basıncı ve vücudun çeşitli bölgelerinde ödemler oluşmaktadır. Dolayısıyla ilaç kullanılmadan önce bazı tetkikler yapılmalıdır.

CYCLOPHOSPHAMİDE: İlaç 2 şekilde kullanılmalıdır. Ağız yoluyla veya damar içinden uygulanır. Birçok yan etkisi görülür. İdrarda kanama, mesanede yanma, bayanda adet düzensizliği ve kısırlığa neden olmaktadır.

DOCATAXEL: Damar yoluyla vücuda uygulanır. Yan etkisi ise kan hücre sayısında azalma görülür.

ETOPOSİDE: Damar ve ağız yoluyla kullanılır. Çok hızlı bir şekilde uygulandığı takdirde kan basıncında düşme görülür. Kan kanseri riskinde artış olabilmektedir. Yan etkileri el ve ayakta karıncalanma, iştahsızlık, bulantı görülür. Nadiren is kalp krizi yaşanılır.

IFOSFAMİDE: Damar yoluyla 2 şekilde uygulanır. Kısa süreli ve uzun süreli olarak. Kısa süre 30 dakika da vücuda uygulanmaktadır. Uzun süreli uygulamada ise 10 saate kadar çıkmaktadır. Bu ilaç kanlı idrarı engellemek için hastaya uygulanır.

MELPHELEN: aç kanına oral yolla hastaya uygulanır. Bu ilaç uzun dönem kullanıldığında lösemi riskini arttırmaktadır. Yan etkileri ise terleme ve kalp sıkışmasına rastlanılır.

MİTOXANTRONE: damar yoluyla enjekte edilir. Damarın dışına çıkmaması için çok dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

PROCARBAZİNE: Ağız yoluyla veya damar yoluyla uygulanır. Bu ilaç bazı gıda ve ilaçlarda bulunmaktadır. Dolayısıyla uygulanmadan önce gıdalar ve ilaçlar tüketilmemesine dikkat edilir. Peynir ve muzda bulunmaktadır. İlacın kullanımı sırasında tüketilmemelidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu