Sağlık

KANSER HASTALIĞI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

KANSER HASTALIĞI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Günümüzde birçok hastalık bireylerin günlük yaşamlarını etkilemekle birlikte sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın da önüne geçmektedir. Ağır hastalıklar olarak kabul gören bu hastalıklar içerisinde kanser şüphesiz günümüzün en ciddi hastalığıdır. Bireylerde özellikle vücudun farklı bölümlerinde ve farklı organlarda görülen bu hastalığın ilerlemesi durumunda ise ölüme varabilecek ağır sonuçlar bulunmaktadır. Bu sebeple sağlıklı bir yaşam ve kanserin birçok türünden korunmak için bireyler önlemler almakta, alkol ve sigara tüketiminden spora ve sağlıklı beslenme ve benzeri önerilere kadar birçok detaya önem vermeye başlamalıdırlar.

KANSER HASTALIĞI NEDİR?

Kanser hastalığının terim olarak anlamına bakıldığında, vücutta bulunan bir hücrenin bozulması sonucunda kontrolsüz çoğalması ve diğer sağlıklı hücreleri etkilemesi ve bulunan hücre dokusuna ve vücudun geneline yayılarak ilerleyen bir hastalık olarak kanser hastalığı bugün en çok korkulan hastalıklardandır. Ayrıca birçok çeşidinden bazıları da şunlardır:

l Akciğer kanseri,

l Meme kanseri,

l Prostat kanseri,

l Lif kanseri,

l Kan kanseri,

l Gırtlak kanseri,

l Akciğer kanseri,

l Yumurtalık Kanseri,

l Mide kanseri,

l Rahim ağzı kanseri,

l Pankreas kanseri,

l Böbrek kanseri gibi birçok türe sahip olmakla birlikte bazılarının belirtisinde özellikle erken teşhis oldukça önemli olup bireylerin check-up ve elle muayene gibi yöntemlere başvurmasında yarar bulunmaktadır.
Ayrıca sayılan kanser türlerinin yanı sıra kanserler genel olarak vücudun herhangi bir bölümünde ve her organda görülme potansiyeline sahiptir. Bu sebeple uzmanlarca 100’e yakın kanser türü olduğu bilinmekle birlikte genel tarama testleri bu açıdan bakıldığında büyük önem taşımaktadır.

Kanser Hastalığı Belirtileri
Vücudun birçok bölümünde görülebilen ve ilerlemesi durumunda ağır sonuçlara yol açabilen bu hastalığı ilk aşamalarında erken teşhis ile tespit emek oldukça önemlidir. Bu açıdan bakıldığında ise birçok farklı türü bulunan kanser hastalığı belirtileri kanser türlerine göre şu şekilde olabilmektedir:

l Kanserin genel belirtilerine bakıldığında bireylerde yüksek ateş, solgunluk ve halsizlik, konsantre olma zorluğu, büyüme yavaşlaması, aşırı kilo kaybı,

l Vücut semptomlarında görülen belirtiler ise görme bozukluğu, bilinç bozukluğu, felç ve havale görülmesi, kan kanserinde kemik ağrıları, meme ve prostat kanserinde ilgili organda deri altında cisim hissi, akciğer kanserinde nefes zorluğu gibi farklı lokal belirtiler,

l Ayrıca organların ilgili görevleri yerine getirememesi de iç organlarda bir kanser riskini belirtebilmektedir.
Kanser Hastalığı Tedavisi
Çağımızın hastalığı olarak da bilinen kanserin tedavisinde farklı yöntemler, ilaçlar ve öneriler verilmekte olup genel olarak kanser hastalığı tedavisi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

l Kanserli organizmadaki kötü huylu yapının yıkılması amacı ile kemoterapi,

l Zararlı maddenin gelişmesi durumunda ise ilgili bölgeye cerrahi müdahale,

l Radyoterapi ve bazı durumlarda ise kök hücre nakli, organ nakli gibi seçenekler de hastaya sunulmaktadır.
Anahtar kelimeler kanser, sağlıklı beslenme, kanser hastalığı, Rahim ağzı kanseri, kanser hastalığı belirtileri, kanser hastalığı tedavisi

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu