Sağlık

Kadınlarda Aids Belirtileri nelerdir

Kadınlarda AIDS Belirtileri Nelerdir?

Dünyadaki en tehlikeli hastalıklardan biri olan AIDS hastalığı, HIV virüsü yolu ile bulaşan ve vücudun savunma sistemini çökerterek başka hastalıklara karşı dirençsiz hale getiren bir hastalıktır. AIDS hastalığı erkeklerde ve kadınlarda göstermiş olduğu belirtilerde bazı farklılıklar gösterse de genel olarak yarattığı yıkıcı sonuçlar aynıdır. HIV virüsü vücudun bağışıklık sistemini çökerterek en basit grip hastalığından bile ölümlere yol açabilen bir hastalıktır. Hastalığın henüz bir tedavisi bulunmamasına rağmen bazı antiretroviral ilaçlarla kandaki virüs baskılanarak kontrol altına alınmakta ve bağışıklık sisteminin düşmesi önlenmektedir. Hastalıktan korunmak için korunarak cinsel ilişkiye girilmeli, kan transferlerinde dikkatli olunmalıdır. Kadın ve erkelerde görülen belirtiler bazı farklılıklar gösterse de her belirti AIDS hastalığı belirtisi değildir. Tanının konulabilmesi için kan testleri şarttır.

Kadınlarda AIDS Belirtileri

HIV ile AIDS farklı kavramlardır. HIV bir virüstür ve bu virüs AIDS hastalığına yol açmaktadır. Ancak, her HIV taşıyıcısı AIDS hastası değildir. AIDS hastalığı, HIV virüsü bulaşmış bir kişinin ileriki dönemlerde yaşayacağı bir hastalıktır. Bazen virüs vücuda girse bile AIDS hastalığı 10-12 yıl sonra ortaya çıkabilmektedir. Kadınlarda AIDS hastalığı belirtileri aşağıdaki gibidir. Ancak, bu belirtiler başka hastalıkların belirtileri de olabilir. En iyi tanı hastanede yapılacak olan kan testleri ile ortaya konulabilir.

l Tekrarlı bir şekilde meydana gelen ve şiddetli vajinal enfeksiyonlar,

l Anormal ve düzensiz adet kanamaları,

l Boyunda, kasıkta ve koltuk altındaki lenf bezlerinde oluşan şişlikler,

l AIDS hastalığı kadınlarda bazı hormonların düzensizliğine yol açar,

l Yüksek ateşin eşlik ettiği sürekli soğuk algınlığı,

l Herhangi bir nedene bağlı olmayan ve durduk yere ortaya çıkan sürekli baş ağrıları,

l Boğaz bölgesinde yutkunma güçlüğü, kaşıntı ve sürekli ağrı,

l Sürekli deri döküntüsü ve enfeksiyonlar,

l Sıklıkla ishal problemi ve hazımsızlık yaşamak,

l Gece terlemeleri,

l İştahsızlık ve sebebi belli olmayan kilo kaybı,

l Herhangi bir nedene bağlı olmayan ve durduk yere ortaya çıkan kas ve eklem ağrıları,

l Genital organlarda oluşan uçuklar ve siğiller,

l Jinekolojik problemler,

l Vajina ağzında oluşan mantar ve enfeksiyonlar,

l Sürekli yorgunluk, halsizlik hissi,

l Ağız içinde yer alan yaralar ve ciltte meydana gelen beyaz lekeler ile kızarıklıklar,

l Lipodistrofi,

l HIV virüsü menopoz yaşının daha erken olmasına neden olur. Genellikle 49-51 yaş aralığında olan menopoz dönemi, hastalık bulaşmış kişilerde 47 yaşında olabilir.
Yukarıdaki belirtiler farklı hastalıkların belirtileri olabileceği gibi AIDS belirtisi de olabilir. Bu nedenle bu belirtileri yaşayanların vakit kaybetmeden bir doktora başvurarak kan testlerini yaptırması gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu