Sağlık

Kadın Hastalıkları Ve Doğum

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadınların üreme organları ile ilgili hastalıklara kadın hastalıkları, bu hastalıklarla ilgilenen bilim dalına jinekoloji ve uzmanına da jinekolog adı verilir. Jinekologlar, kadınların üreme sistemi ile ilgili her türlü hastalılarla ilgilenirler. Jinekologlara kadın hastalıkları ve doğum uzmanı denilmektedir. Çünkü kadın hastalıkları ve doğum birbirinden ayrılamaz parçalardır. Kadınların üreme organlarında görülen rahatsızlıkların önlenmesi ve tedavi edilmesi kadın sağlığı açısından çok önemlidir. Bu sistemde oluşabilecek hastalıklar ileride büyüyerek başka organlara da zarar verebilir. Bunun için kadın hastalıkları konusu dikkate alınması gereken ve ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Bunun yanı sıra kadın üreme organlarında ortaya çıkabilecek bir rahatsızlık, bu organlara zarar verebileceği için kadının doğurganlığını da etkileyebilecektir. Ayrıca, bu organlarda yaşanan problemler kadının cinsel yaşamını da etkileyeceği için, kadının ciddi psikolojik problemler yaşamasına da neden olacaktır. Kadın üreme organlarında ortaya çıkan rahatsızlıklar bazen belirti vermeden sinsice ilerler. Bu nedenle kadınların yılda en az iki kez bir jinekoloji muayenesinden geçmesi gereklidir.

Kadın Hastalıkları Belirtileri

Kadın üreme organlarında oluşan rahatsızlıkların bazıları hiç belirti veremden sinsice ilerlerken, bazıları da diğer hastalıklarda olduğu gibi belirti vermektedir. Kadın hastalıkları belirtisi ilk olarak kasıkta başlayan ağrı şeklinde kendini gösterir. Bunun yanında diğer bir belirti, adet dışı normal olmayan kanamalardır. Bu kanamalar adet dönemi dışında olabileceği gibi bazen de normalden uzun adet geçirilmesine neden olur. Bu belirtilerden başka bir de vajinada meydana gelen akıntıdır. Kadın hastalıkları belirtilerinden biri olan, ne kadar iç çamaşırı değiştirilirse değiştirilsin sarı bir akıntının olması ve bunu takip eden kötü kokunun olması da kadını rahatsız eden bir durumdur. En sık görülen bir diğer şikâyet ise kadının karnının büyümesi ve gergin bir karına sahip olmasıdır. Bu belirtilerin birinin ya da birkaçının birlikte yaşanması illaki bir kadın hastalığı olduğunu göstermez. Ancak, yine de bu belirtilerden bir ya da birkaçı birlikte oluşursa, vakit kaybetmeden bir kadın hastalıkları uzmanına gidilmesi gerekir.

Kadın Doğum Uzmanı

Anne adaylarının gebelik boyunca en büyük destekçilerinden biri olan kadın doğum uzmanı, hamilelik dönemi boyunca anne adayının hem sağlık kontrollerini yaparlar hem de psikolojik olarak anne adayını doğuma hazırlarlar. Hamile kalmak isteyen kişiler hamilelik öncesi muayene olarak, hastalık riski taşıyıp taşımadıkları kontrol edilmelidir. Kadın doğum uzmanları genellikle hamilelik sürecinin planlı olmasını isterler. Hamilelik öğrenildiği zaman bir kadın doğum uzmanına gidilerek, gerekli kontrolleri yaptırmak ve hamileliğin riskli olup olmadığı kontrol edilir. Bazen normal başlayan bir hamilelik dönemi daha sonradan riskli hale gelebilir. Bu nedenle hamileliğin başından itibaren bir kadın doğum uzmanının gözetiminde hamilelik dönemi geçirilmelidir. Bazı dönemlerde doktor tarafından testler yapılarak, test sonuçlarına göre gerekli önlemler alınır. Hamilelik döneminde ilk üç ayda başlayan kontroller son üç aya kadar sürer.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu