BlogSağlık

Kaç tür karaciğer hastalığı bulunmaktadır

Karaciğer, birçok hastalığa rağmen, kendini hızla yenileme özelliğine sahiptir. Ancak, farklı tehlikelerde birçok karaciğer hastalığının bulunması, bazı durumlarda karaciğerin fazla hasar almasına sebep olmaktadır.

Karaciğer hastalıkları nelerdir?

Karaciğer yağlanması: Tedavisi en kolay olan karaciğer hastalığıdır. Hatta, çoğu zaman tıbbi tedaviye gerek duyulmaz. Beslenme ve günlük aktivite değişiklikleri ile tedavi edilebilir. Alkol kullanımı ve sağlıksız beslenme sonucunda oluşur. Bu alışkanlıkların düzenlenmesi, hastalığın tedavisinde etkilidir. Karaciğer yağlanmasında, alkol mutlaka bırakılmalıdır. Bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Mevsim-sebze meyvelerine dayalı beslenme düzeni ile, bilinçli spor, yağlanmanın tedavisi için şarttır.

Karaciğer büyümesi: Karaciğerde oluşan bir hastalığa bağlı olarak, ciğerin, normalin kat kat üstünde şişmesidir. Büyüme hızlı olduğunda, çevre dokulara baskı artar ve hastalık daha ciddi boyutlara ulaşır. Tedavisi genelde ilaç tedavisidir.

Karaciğer yetmezliği: Bazı karaciğer hastalıklarının, ciğere verdiği zararların geri dönüşüm imkanı bulunmadığı zamanlarda karaciğer yetmezliği oluşur. Karaciğer yetmezliği, karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirememesidir ve nakille tedavi edilebilir. Bu aşamada zaman oldukça önemlidir. Canlı vericilerden alınan karaciğer, hastaya nakil edilerek, hasta hayata döndürülebilir.

Karaciğer kisti: Karaciğer kisti, iyi huylu veya kötü huylu olabilir. İçi su dolu keseciklerin, türü belirlendikten sonra, tedavisi gerçekleştirilmektedir. Tedavi genelde cerrahi operasyon şeklinde yapılır. Çünkü, kistlerin tekrarlama riskine meyil vermeden temizlenmesi ancak ameliyatla mümkündür.

Siroz: Ölümcül karaciğer hasstalıklarından birisidir. Karaciğerin kurtarılma imkanının bulunmadığı bir hastalıktır. Karaciğerin, bir hastalıktan dolayı hasar görmesi ve bu hasarın zamanında farkedilerek tedavi edilmemesinin sonucu siroza kadar gidebilir. Karaciğer nakliyle tedavi edilebilir.

Hepatit: Karaciğerin iltihaplanmasıdır. Antibiyotik ilaçla tedavi edielir ancak, iltihaplanmanın artması, ileride daha büyük sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Karaciğer kanseri: En ağır karaciğer hastalığıdır. 4 evreden oluşur. İlk iki evre, tedavinin mümkün olduğu, üçüncü evre zorlaştığı, dördüncü eve ise, tedavinin olumlu sonuç verme şansının çok düşük olduğu evrelerdir.

Karaciğer hastalıkları, türü ve gelişmişliği ne olursa olsun büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle,

-Karnın sağ üst tarafında ağrı

-Bulantı

-Çarpıntı

-Solgunluk

-Kansızlık şikayeti olanlar, mutlaka doktora gitmelidir. Karaciğer hastalıklarının belirtileri hemen hemen aynıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu