Ekonomi

Jet Kredi Nedir

Jet Kredi Nedir?
Jet kredi, para ihtiyacı olan bütün tüketicilerin karşısına genellikle çıkan bir terimdir. Bankalardan kredi çekim işlemlerinde zorluk yaşayan tüketiciler, bankalar haricinde kredi veren kuruluşlara yönelmek durumunda kalıyorlar. Bu krediler içinde en bilinen tür ise jet kredidir.
Bankalar dışında evraksız, kredi notu sorgulaması yapılmadan, gelir belgesine ihtiyaç duyulmadan verilen kredi jet kredi adıyla biliniyor. Bu krediyi bankalar değil bankalar dışında başka kurumlar verir. Bu işlem yeni neslin tefeciliği olarak da adlandırılabiliyor.
Bankalardan Kredi Alamayanların Başvurduğu Jet Kredi Yönteminin Riskleri
Kredi başvuruları sırasında bankalar ilk olarak tüketicilerin kredi notlarına bakarlar. Kredi notu eğer beklenen oranda ise ve talepte bulunan kişinin düzenli bir geliri olmasıyla banka kredi çekme işlemini onaylıyorlar. Fakat kredi notunun düşük olması durumunda bankalar tüketicilere kredi sunmazlar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüketicilerin finansal durumlarına ait detaylı tüm bilgileri saklar ve bankalarla da bu bilgileri paylaşır. Jet kredi adıyla bilinen bütün kredilerin ödeme koşulları ağır ve faiz oranları da oldukça yüksek olarak tutulur. Bu risklerin yanı sıra müşterinin dolandırılma olasılığı da yüksektir.
Jet Kredi Reklamları İle Dolandırıcılık
Jet kredilerin reklamları banklardan kredi çekim işlemleri gerçekleştiremeyen ve para sıkıntısı olan bütün tüketicilerin dikkatini çekiyor. Reklamlarında genellikle kısa bir süreç içerisinde yüksek miktarlı krediyi en uygun koşullarla müşterilerine sundukları iddiasında bulunabilirler. Ücretli numaralar olarak verdikleri iletişim hatları arandığı takdirde telefon faturanıza yaklaşık 50-70 TL arası tutarlar yansıyacaktır.
Hiç kimsenin geri ödeme imkanı bulunmayan bir tüketiciye kredi vermeyi istemeyeceğinin unutulmaması gerekir. Kişilerin borç bunalımlarından yararlanan bu gibi kimseler bu para sıkıntısını çok daha zorlu bir hale sokacaktır.
Bankalar haricinde çalışan bu kuruluşlardan kredi alınması uzmanlarca önerilmiyor. Jet kredi ve bazen de flaş kredi ismiyle karşımıza çıkabilen bu reklamların düzmece olduğu göz önüne alınmalıdır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu