Ekonomi

İstanbul Gold B Tipi Altın Borsa Yatırım Fonu Nedir

İstanbul Gold B Tipi Altın Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Türkiye’nin ilk altın borsa yatırım fonu olarak bilinen GOLDIST, yatırımcılarına külçe altına gram altın bazında yatırım yapmalarını sağlar. Borsa yatırım fonlarının avantajları ile Altın Borsa Yatırım Fonları altın yatırım yapma avantajlarını birleştirmeyi planlamaktadırlar. Bu imkan kolayca ve düşük maliyetle, aynı zamanda tek işlemle altın alıp satmanızı sağlayacak bir yatırım aracıdır.

GOLDİST’ ten 1 gram altın satın alındığında aynı zamanda 1 pay satın alınmış olur. IMKB’ de işlem yapma yetkisi bulunan her kurum ve bankadan GOLDIST kolaylıkla alınır ve satılır. Bu işlemlerle GOLDIST, hisse senedini andırır.

GOLDİST’in Özellikleri
Fiyatı bir gram altın ile birebir aynıdır. Saklama veya çalınma derdi olmadan altının kârını elde etmenizi sağlayacaktır. GOLDİST bir diğer özelliği de, IMKB’de alınıp satılabilir. Hisse senetleri ile alım satım işlemleri aynıdır. Bir gram GOLDIST ile bir gram altına yatırım yapmış olursunuz. Alış ve satışlarda ki oluşacak fark gram altından daha düşüktür. İşçilik gideri gibi masraflar GOLDİST’te yoktur. Saf altına yatırım yapmış olursunuz. Fiziksel olarak üzerinizde saklama, çalınma ve kaybolma gibi bir sorumluluk hissetmezsiniz.

Külçe altın İstanbul Altın Borsası tarafından güvencede, fon payları MKK tarafından güvence ile kişi adına açılmış hesaplarda saklanacaktır. IMKB’nın açık olduğu saatlerde işlem yapma hakkı bulunuyor. Yatırımcılara risk dağıtımı imkânı sunuyor. Tüm portföyler de kullanabilecek ve her türlü yatırımcı profiline uyabilecek bir yatırım aracı özelliği olma hakkını sunuyor.

GOLDIST’in Avantajları
Altın performansına doğrudan ve düşük fiyatlarla katılma imkânını sunar. Türkiye’de bulunan yerli ve yabancı yatırımcıların ihtiyacının olduğu risk dağılımı için iyi bir seçenektir. Aktif değeri altın üzerinden belirlendiği için gün içerisinde ki fiyatlar sürekli olarak izlenebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu