İranın Ünlü Şairi Hafız Ortadoğu

İran’ın Ünlü Şairi: Hafız (Ortadoğu)
İran halkı tarafından oldukça sevilen, kitapları hemen hemen herkeste bulunan, şiirleri İran halkının dilinde olan İran’ın Ünlü Şairi: Hafız (Ortadoğu) Fars dili ve edebiyatının en büyük ustası olarak tanınmaktadır. İran halkı sadece eserlerini sevmekle kalmayıp Hafız ile İran halkı arasında duygusal bir bağ bulunmaktadır. 3 önemli eseri bulunan Hafız’ın eserlerinin ismi sırasıyla, ”Hafızın Divanı, Sadi’nin Bostan ve Gülistanı, Firdevs’inin Şehnamesi” Hafız’ın en büyük eserlerindendir.
Hafız’ın Yaşamı
İran’ın Şiraz şehrinde dünyaya gelen Hafız, 67 yıl hayatta kaldıktan sonra 1391 yılında hayata gözlerini yummuştur. Tasavvuf konusunda kendini dünya çapında geliştirmiş olan Hafız yine dünya çapında ünüyle bilinen bir alim kişiliktir. Kendisinin en büyük özelliklerinden biri ise Farsça dilini büyük bir ustalıkla ve kusursuz biçimde kullandığı bilinmektedir.
Hafız’ın Mezarı
1324 yılında Şiraz’da dünyaya gelen Hafız hayatı boyunca Şiraz sınırlarından çıkmamıştır ve yine doğduğu yer olan Şiraz’a gömülmek istemiştir, isteği yerine getirilerek Şiraz’a defnedilmiştir. Türbe olarak adlandırılan İran’ın Ünlü Şairi: Hafız (Ortadoğu) mezar İran halkının sıkça uğradığı, adeta her kesimden insanların sürekli gelip ziyaret ettiği, kitaplar okuduğu, fotoğraflar çektirdiği, bir türbe haline gelmiştir.
Az önce belirtildiği gibi türbeye gelip dua edenleri bulmak mümkün olduğu gibi, Hafız’ın şarkılarını seslendiren kişiler olduğunu görmekte mümkündür. Aynı şekilde türbe içinde bulunan sitemle Hafız’ın bestelediği şiirler ve müzikler ziyaretçilere dinletilmektedir. Ayrıca türbe etrafında el işi ürünler satılmakta ve nasıl yapıldığı hakkında bilgiler verilmektedir.
Hafız’ın Şehri Şiraz İran’ın Ünlü Şairi: Hafız (Ortadoğu) adına yakışır bir şehir olan Şiraz’da birçok tarihi ve dini mekanlar görmek mümkündür. Nasır El Mülk Cami, Naranjestan Sarayı, İrem Bağları, Sadi Türbesi, Hafız Türbesi, başlıca gezilecek ve görülecek yerler arasında bulunmaktadır.