Ekonomi

İpotekli Nakit Kredisi Nedir

İpotekli Nakit Kredisi Nedir?
İpotekli nakit kredi, Banka veya finans kuruluşları tarafından bir güvence karşılığında verilen ve sadece gerçek kişilerin kullanma hakkı olduğu bir kredi türüdür. Bu kuruluşlar genellikle yüksek tutarlı nakit kredilerini genel olarak ipotek karşılığı sonucunda vermektedir.
Bankalar ve birçok finans kuruluşu ipotekli nakit kredilerinin karşılığında teminat altına alınan güvence sonucu, kişilerin birçok sebeple alakalı ödeme yapamaması durumunda taşınmaz üzerinde satma devretme ve birçok hakka sahip olmaktadır.
İpotekli Nakit Kredi Nasıl Alınır?
İpotekli kredi veren banka ve finans kuruluşları bu krediyi sadece gerçek kişi adına kayıtlı konutlara vermektedir. Ticari unvan taşıyan depo, iş yeri vb. durumdaki kayıtlı taşınmazlara ipotekli kredi verilmemektedir. Bu yerler için tüketiciler Ticari Kredi kullanarak ipotek işlemlerini gerçekleştirebilirler.
İpotekli nakit Kredilerinde en fazla vade süresi 4 sene olarak belirlenmiştir. Kullanım amacı ev inşaatı veya tadilatı, eğitim gibi durumlarda vade süresi 120 ay olarak uzatılabilmektedir. İpotek altın alınan konut mutlaka krediyi kullanan kişi adına olması gerekmektedir. Birinci dereceden yakın akrabaların (eş, anne, çocuk, baba vb.) adına dahi olması halinde sunulan teminat kabul edilmeyecektir.
Kredinizin onaylanması durumunda ipotek altına girecek olan taşınmazın değerini tespit etmek amaçlı banka veya finans kuruluşu tarafından eksper gönderimi gerçekleşir. Eksper tarafından tespit edilen tutarın %80 oranına kadar kredi verilebilmektedir. Fakat banka riskini azaltmak adına genel anlamda %50’si değerinde kredi çıkartmaktadır. İpotek işlemi sırasında sadece ipotek ve tapu işlem ücretleri ödenmektedir.
İpotekli kredi ile normal kredi arasındaki tüm masraflar hemen hemen aynıdır. Konutunuzu ipotek olarak vermeniz halinde kullanılan kredinin % 5’i oranında Banka Sigorta Muameleleri vergisini ödemezsiniz. İpotek masrafı, Ekspertiz, sigortalar ve en fazla kullanılan kredinin binde 5’i oranında şube masrafı alınır. Bu masraf ipotekli nakit kredisinde de geçerlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu