Ekonomi

İpotekli Ev Satılır Mı

Hepimizin de bildiği üzere konut kredilerinde bankalar çekilen kredi karşılığında almak istediğiniz eve ipotek koyar. Borcun tamamı bankaya geri ödenene dek evin üzerindeki ipotek kalkmaz ve resmi olarak evin hakları bankada bulunmuş olur. Bankaların bu uygulamayı yapması elbette kredinin geri ödemesi konusunda kendisini garanti altına almasından kaynaklanır.

Konut kredilerinin vadeleri epey uzun sürebildiği için, bu süre içerisinde kişilerin ev ile ilgili çeşitli planları olabilir. Bunun en büyük örneği de evi satma konusunda olmaktadır. İpotekli bir evin satış işlemleri, normal bir konutun satış işlemleri kadar basit olmayacaktır. Genel olarak bakıldığı zaman kimse ipotekli bir evi satın alma konusunda olumlu yaklaşmaz.

Ancak ipotekli bir evi de satmak elbette mümkün olabilir. Bunu yapabilmek için ise öncelikle evi satın alacak kişi ile anlaşabilmeniz gerekir. Bu kişinin de öncelikle kredinin borçlarını ödemesi ve evin üzerindeki ipoteği kaldırması gerekir. Evin üzerindeki ipotek kalkmadığı sürece bankalar evin satışı için onay vermeyecektir.

İpotekli Evi Almak Riskli Midir?

Satın alınacak konutun üzerinde herhangi bir ipotek varsa, tapu üzerinde görünmektedir. Bankalar kredi başvurularında kişilerden evin tapusunu isteyerek, eve ipotek koyarlar ve bu işlem de tapu üzerinde görünür. Bu bakımdan bir evin ipotekli olup olmadığını anlamanız için tapuya bakmanız yeterli olacaktır. İpotekli bir evi almak yasal olarak herhangi bir sorun doğurmayacaktır. Buradaki tek dezavantaj, satın alma işlemlerinde daha fazla uğraşmanız olacaktır.

Kredi ile ev almayı düşünen bir kişi, çektiği paranın bir kısmı ile evin üzerindeki ipoteği kaldırarak ev sahibi olabilir. Burada ipoteği kaldırmak için ödediğiniz miktarı, satın alma işleminde evden düşebilirsiniz. Burada yapabileceğiniz diğer bir işlem ise, banka ve satıcı ile anlaşarak ipotekli evin kredi borcunu devralmak olacaktır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu