Sağlık

İÇ KULAK AĞRISI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

İÇ KULAK AĞRISI

İç kulak ağrısı, sıklıkla yetişkinlerde görülse de genellikle çocuklarda ortaya çıkan bir şikâyettir. Çocuklarda iç kulak ağrısının daha çok görülmesinin sebebi ise, onların kulağından östaki borusunun daha kısa ve yatay şekilde olmasıdır. İç kulak ağrısı, aniden ortaya çıkabilir ve ağrıyı yaşayan kişi tarafından hemen hissedilebilir.

İç Kulak Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

İç kulak ağrısının ortaya çıkmasında birçok sebep aranabilir. Ancak, yapılacak en önemli şey konuyla ilgili uzman bir hekime başvurmaktır. İç kulak ağrısının belirtilerinin olmasında ve ortaya çıkmasında birçok neden araştırılabilir. Eğer, kişinin orta kulak iltihabı olursa ve bu iltihap iç kulağa doğru ilerlerse iç kulak ağrısı belirtisi yaşanabilir. İç kulağa yakın bölgede tümörlerin oluşması, iç kulakta denge bölgesinde iltihaplanmanın olması, yaşanan ateş hastalıklarının iç kulağı etkileyerek iltihap oluşturması gibi sebeplerden dolayı da iç kulak iltihabı sorunu ortaya çıkabilmektedir. Kulakta ortaya çıkan kulak tıkanıklığı da iç kulak ağrısı yaşanması durumuna neden olabilir. Boğazda oluşan enfeksiyon ve dişteki rahatsızlıklar da iç kulak enfeksiyonuna yol açabilmektedir. Bu durumun araştırmasını yapacak olan ve doğru teşhisle karar verecek olan kişi hekiminizdir. Aynı zamanda iç kulak ağrısı, ilk etapta baş ağrısı ve baş dönmesi olarak da seyredebilir. Hekiminize muayene olduğunuzda baş ağrınızın ya da baş dönmenizin kulaktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını size söyleyecektir. Çünkü her baş ağrısı ya da baş dönmesi iç kulak iltihabından kaynaklanmaz.

İç Kulak Ağrısı Tedavi Yöntemleri

İç kulak ağrısı ile ilgili öncelikle iyi bir istirahat şarttır. Vücudumuzu ve beynimizi dinlendirmeliyiz. Ağır aktiviteler yapmamaya özen göstermeliyiz. Sigaradan ve pasif içicilik olan sigara dumanından uzak durmalıyız. Yine bu hususta, kulak sağlığımıza ayrıca dikkat etmeliyiz. Duş alırken kulağımızı vazelinli pamuk ile tıkayarak, kulağımıza su kaçmasının önüne geçmeliyiz. Kulağımıza su kaçarsa, iç kulakta iltihap olma olasılığı artacaktır. Kulağımız için kulak temizleyiciler yerine, kulağımızın dış kısmından hafifçe içeriye gelebilecek olan peçete kullanımını tercih etmeliyiz. Eğer kulak temizleyicileri de doğru kullanmazsak kulağımızda biriken kir, kulağımızın içerisine girecek ve kulak iltihaplanması rahatsızlığına sebep olacaktır. Kulağınızı yoğun rüzgâr ve toz etkisinden korumaya çalışın. Kulağınızda görmüş olduğunuz birçok belirti de bulunsa, mutlaka muayene olun ve kendi teşhisinize göre ilaç kullanmayın. Yanlış ilaç kullanımı, yaşadığınız sıkıntıyı daha da artırıp kulağınıza zarar verebilir. Kulağınızı soğuktan koruyarak ve enfeksiyon kapmayarak iç kulak ağrısının önüne geçebilirsiniz. Kulak, temizlik nedeni ile sık sık kurcalanmamalıdır. Kulağınızla sürekli uğraşmanız kulak zarına zarar verir ve iç kulak iltihabı ortaya çıkabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu