Sağlık

Hipertansiyon Nedir Hipertansiyon Belirtileri Nelerdir?

Hipertansiyon, halk dilindeki adıyla yüksek tansiyon; damar içindeki kan basıncının çok yüksek olmasıdır. Kanın damara yaptığı basınca yüksek tansiyon denir. Basınç değerinin 120/80 mmHg olan kişilerde yüksek tansiyon rahatsızlığı yoktur. 140/80 mmHg üzerinde değer çıkan kişiler risk grubundadır. Yüksek tansiyon rahatsızlığı günümüzde her 3 kişiden birinde görülmektedir.50 yaş üstü kişilerde ve kadınlarda görülme olasılığı daha yüksek olmasına rağmen günümüzde her 3 kişiden birinde yüksek tansiyon hastalığına rastlanmaktadır. Tedavi edilmediğinde ve önlem alınmadığında ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bunlardan en önemlileri beyin kanaması ve felç (inme) olarak bilinir. Risk grubunda olan kişilerin uzman doktor gözetimi altında tedaviye başlamaları ve ilaç mutlaka ilaç tedavisine başlamaları gerekir.

Yüksek tansiyon belirtileri

Hipertansiyon belirtileri olarak; kulak çınlaması, görmede bozukluk, baş ağrısı, kalp çarpıntısı, halsizlik, ensede uyuşma, burun kanaması, kusma, ayaklarda şişme (ödem) olarak görülür. Bu belirtilerden en az bir tanesini tekrarlayan periyotlarla yaşayan kişi mutlaka doktora gitmeli, gerekli tetkikleri yaptırmalı ve sonuca göre yüksek tansiyon rahatsızlığı teşhisi konulursa doktorun tavsiyeleri ve uyguladığı reçete programına uyması gerekir. Hipertansiyon hastalığı tanısı konan kişi düzenli aralıklara kontrole gitmelidir.

Dikkat edilmesi gereken hususlar

Kişiye hipertansiyon tanısı konduktan sonra bundan sonraki yaşantısında değiştirmeli ve dikkat etmesi gereken önemli konular vardır. Yüksek tansiyon hastalığının en önemli sebeplerinden biri yemeklerde fazla tuz kullanımıdır. Tansiyon hastası olan kişinin hayatından tuzu tamamen çıkarması gerekir. Alkol ve sigara kullanıyorsa kesinlikle bırakmalı, tüketmemelidir. Yüksek tansiyon hastalığının bir başka sebeplerinden biri stres olduğu için hastanın daha sakin bir hayat yaşaması ve stresten uzak durması çok önemlidir. Yüksek tansiyon hastalığı çok ciddi bir rahatsızlık olup dikkat edilmezse ölümle sonuçlanabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu