Ekonomi

Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır

Hibe Hayvan Kredisi Nasıl Alınır?
Hayvancılık ile uğraşmak isteyen ya da mevcutta hayvancılıkla uğraşıp, hayvan sayılarını ve kapasitelerini arttırmak isteyen çiftçilere, devlet tarafından pek çok kolaylık sağlanıyor. Bu desteklerin başında da hayvan hibe kredisi geliyor. KOSGEB, TKDK ve Devlet bankalarının sundukları hibe ve faizsiz kredi imkanlarından yararlanmak isteyen çiftçilerin bazı özel koşulları taşımaları gerekiyor. Bu koşulları sağladıktan sonra gerekli kurumlara başvuran vatandaşlar, hemen hibe almaya başlayabilir ve böylece işletmesini zaman kaybetmeden büyütebilir.
TKDK Hayvancılık Hibe Şartları
Köy, mera, yayla gibi kırsal alanda büyükbaş süt hayvancılığı veya etçil hayvan yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız, TKDK’dan yüzde 50 oranında hibe kredi alabilirsiniz. Bu hibe ile çiftliğiniz için inek, dana, düve gibi canlı büyükbaş alabilirsiniz. 2020 yılına kadar verilmesi planlanan hibe büyükbaş hayvan kredisi alabilmeniz için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. İlk olarak kurum tarafından desteklenen illere bağlı kırsal alanlarda hayvancılık yapıyor olmanız veya yapmayı planlamanız gerekiyor. Daha sonra TKDK’dan yapılan hibe çağrı ilanlarına başvuru yaparak, çiftlik giderleriniz dahil olmak üzere verilen pek çok teşvikten kolayca yararlanabilirsiniz.
Devlet Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi Şartları
Hayvancılık yapmak isteyen ve hayvancılıkla uğraşmak isteyenlerin T.C. Ziraat Bankası’na başvurmaları gerekiyor. Böylece banka şubesine giderek büyükbaş hayvan hibe kredisi şartları hakkında geniş bilgi alabilirler. Bunun dışında; devlet desteği alınacak olan büyükbaş hayvanın mutlaka Türkvet’te kaydının bulunması gerekiyor. Büyükbaş hayvanın 36 aylıktan büyük olmaması ve en fazla bir kere doğum yapmış olması şartı aranıyor. Almayı planladığınız büyükbaş eğer manda ise 48 aydan büyük olmaması ve yine bir kere doğum yapmış olması gerekiyor. Aynı zamanda aldığınız büyükbaş hayvan cinsinin holstein siyah ve alaca veyahutta brownsiwis, simenta, jersey olması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu