Sağlık

Hemofili Hastalığının Belirtileri İle Tedavisi

Hemofili, kanın gerektiği kadar pıhtılaşamamasına bağlı olarak görülen bir hastalıktır. İnsan vücudunda, pıhtılaşmayı sağlayan proteinin eksin olması, hastalığın oluşmasına neden olur. Hemofili hastalarında kolay kanamalar görülür hatta bu kanamalar zaman zaman hayati tehlike doğuracak kadar ciddi boyutta olabilir.

Hemofili Belirtileri Nelerdir?

Hemofili belirtileri, pıhtılaşma faktörü denilen proteinin, vücutta ne kadar eksik olduğuna bağlıdır.

Kolay kanama: Hastalığın temel belirtisidir. Çocukluk çağında beyin kanaması ve ölüme sebep olabilir.

Geçmeyen morluklar: Hemofili hastalarının vücudunda, geçmeyen morluklar oluşabilir.

Ağız içinde kanamalar: Özellikle çocuklar arasında yaygın olarak görülen hastalıklardan birisi olan hemofili, ağız içinde kanamaya sebep olabilir. Diş çıkaran çocuklarda da, sürekli kanama görülebilir.

Sünnet sonrası kanama: Erkek çocuklar sünnet olduktan sonra, sürekli kanamayla karşı karşıya kalabilirler.

Eklem içine kanamalar: Herhangi bir nedenden dolayı vücudunun bir bölümüne darbe alan kişilerde, kas ya da eklem içine kanama olabilir.

Burun kanamaları: Süreli tekrarlar hale gelmiş burun kanamaları, hemofili hastalığının belirtisi olabilir.

Yoğun adet kanamaları: Hemofili hastası bayanlarda adet dönemi sıkıntılı geçer. Kanama uzun sürer ve yoğun şekilde görülür.

İç kanamalar: Her travma ve darbe sonrası oluşan iç kanamalar, hemofili belirtisi olabilecek kanamalardır.

Hemofili Nasıl Teşhis Edilir?

Hemofili hastalığının teşhisi, alanında uzman bir doktor için zor değildir. Hastanın sürekli kanama şikayeti, hemofili ihtimalini güçlendirir. Trombosit sayısını ve fonksiyonunu ölçmeye yarayan birtakım testlerle tanı koyulur. Asıl tanısı ise, vücutta kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve pıhtılışma faktörü adı verilen maddenin olması gerekenden az olmasıyla koyulur ve tedaviye başlanır.

Hemofili Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemofili hastalığının tedavisi, sağlıklı kişilerden pıhtılaşma faktörü alınarak hasta kişiye verilmesi şeklinde yapılmaktadır. Vücuda kanama şeklinde verilerek oluşan kanamalarının azalması sağlanmaktadır. Ancak, teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi, tedavi seçeneklerini de arttırmıştır. Bu sayede, kişilere haftanın belirli günlerinde seanslar halinde damardan ilaç vererek kanama önlenmektedir.

Kalıcı tedavisi olmayan, ömür boyu süren bir hastalık olan hemofili için uygulanan ilaç tedavisi, hastaların ömrünü uzatmaya yöneliktir.

Yaşamsal önemi bulunan hemofili hastalığın tedavisi ve yaşam kalitesini arttırmak için, uzmanlar hastalara çeşitli önerilerde bulunmaktadır.

Hemofili ilacının, kanama olmadan vücuda alınması

Hastanın kendi iğnesini kendisinin yapabilmesi

Her gün, düzenli şekilde egzersizler yapılması ve hareketsiz yaşam tarzından olabildiğince kaçınılması

Kilo alımından kaçınılması gibi noktalara dikkat edildiğinde, hemofili hastalarının yaşam kalitesi artar. Ayrıca, hastaların belirli dönemlerde doktor kontrolüne gitmesi de, tedavi sürecini olumlu yönde etkiler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu