Ekonomi

Hasarsızlık İndirimi Nedir

Hasarsızlık İndirimi Nedir?
Birçok insan sahip olduğu taşıtlara özel kasko seçeneğinden faydalanır. Elbette bu seçeneğin faydalanılmasından itibaren belirli bir dönem içerisinde yaşanabilecek her türlü maddi kayıp karşısında ilgili kasko firması tüm maddi kayıpları karşılamak zorundadır. Bu kayıpların karşılanması ile birlikte kasko yaptıran kişiler belirli bir miktar ödeyerek daha yüksek maddi kayıpların önüne geçerek ekonomik olarak sıkıntıya düşmez. Bununla birlikte her bir dönemde yaşanmayacak maddi kazasızlık döneminde ise indirim kazanır.
Kaskoda İndirim Nedir?
Birçok motorlu taşıt kullanıcısı ve sahibi özel kasko yaptırarak trafikte meydana gelebilecek kötü olayların önüne geçmeyi hedefler. Bu maddi kazaların meydana gelmemesi durumunda ise bir döneme ait indirim hakkı elde edilir. Bu indirim hakkına ise Hasarsızlık İndirimi denilir. Bu indirim her yıl belirli bir oranda yapılan özel indirim sınıfına dahil edilir.
Kişi belirli bir dönem içerisinde kazaya karışmaması veya kaza yapmaması durumunda kasko firmaları tarafından ortak bir havuzda belirlenen bilgiler ışığında hasarsızlık indiriminden bir sonraki dönemde kasko yaptırması durumunda faydalanılır. Bu hasarsızlık indirimi belirli bir döneme kadar % 65 e kadar varan indirimlerden yararlanabilir.
Kaskonun Diğer Avantajları
Elbette bütün motorlu taşıt sahiplerinin kullanmış oldukları kasko güvencesinde bazı önemli hususlar yer alır. Bu kasko yaptırma durumunda meydana gelebilecek ufak çaplı kazalarda kasko bozulmaz. Bu durumlar sözleşmede mini hasar paketi olarak ön plana çıkar. Bu hasar paketlerinin kapsam alanı dar olmasından dolayı kasko poliçesinde yazan değerler dışındaki kazalar kasko kapsamı içerisine dahil edilerek hasarsızlık indirimi dışarısında tutulur.
Bu mini hasar avantajlarından ufak tefek çizilme tarzı kazalardan dolayı yararlanılabilir. Çünkü normal kalabalık bir trafikte meydana gelebilecek ufak çaplı kazalar her daim sürücülerin başına gelebilir. Bu durumda kasko poliçelerinin hasarsızlık indirimi hakkının elden kaçması büyük mağduriyetlere sebebiyet verebilir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu