Sağlık

Hangi Günler Hamile Kalınmaz

Hangi Günler Hamile Kalınmaz?
Hamilelik çiftlerin birlikte verdikleri kararın bir sonucu olabilirken bazı durumlarda beklenilmeyen gebelikler de ortaya çıkabilir. Buna istinaden hangi günler hamile kalınmaz, hangi günler hamile kalınabilir ayrıntılarının bilinmesi gerekir.
Regl Dönemi
Bilindiği üzere regl kadınlarda her ay gerçekleşen vajinal kanamadır. Vajinal kanamanın nedeni rahimde regl dönemleri dışındaki günlerde meydana gelen restoresinin bozulması ile açıklanabilir. Her ay rahim kendini bebek oluşumu ihtimaline karşı hazırlar. Yani rahim etrafına duvar örer. Örülen bu duvar olası gebelik ihtimali karşısında embriyonun rahim duvarında tutunarak büyümeye ve gelişmeye ortam bulabilmesidir. Rahim duvarına tutunamayan embriyolar genellikle düşükle sonuçlanır. Eğer embriyo oluşumu sağlanmamış ise rahim duvarları normal şartlarda 28 günde bir yıkılır ve en fazla bir hafta süren regl döneminin ardından rahim tekrardan duvar örmeye başlar. Yine gebelik oluşmamış ise aynı işlem tekrar tekrar böyle devam eder.
Regl Dönemi Hamilelikten Korur
Bayanlar regl dönemleri içerisinde özellikle bu dönemin ortalarında cinsel ilişki yaşamışlar ise büyük ihtimalle hamile kalmamaları öngörülür. Ancak yine de gebelik riski oluşumu göz ardı edilmemelidir. Regl dönemlerinin son zamanlarında özellikle kanamada azalma görülmüş ise böyle zamanlarda ilişki yaşandığında hamilelik riski daha fazladır. Bu durum gebelikten geleneksel korunma yollarına bir örnektir. Koruyuculuk oranı beklenildiği gibi fazla değildir. Her ne kadar bu dönemlerde rahim içi duvarları yıkılmış olsa de döllenme olması muhtemel olabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu