Sağlık

Hamilelikte Vücut Bakımı

Hamilelikte Vücut Bakımı
Gebelikte vücut bakımı hassas bir konudur. Çünkü bebeğin büyüyüp gelişmesi ile birlikte beslenmeye de bağlı olarak kilo alımı artar. Kilo alımı ve rahim büyümesi ile birlikte vücutta derin çatlaklar oluşur. Bu sebeple vücudun kuru bırakılmaması büyük önem taşır. Gerekli müdahale zamanında sağlanmaz ise derin çatlakların her biri birer ize dönüşür ve tıbbi operasyon veya etkili çözüm yollarına başvurulmadıkça cilt aldığı hasar ile kalır. Çatlakların oluşumu en çok karın, bel bölgesi ile bacaklarda diz kapaklarının ardına kadar görülebilir.
Vücut Bakımı İçin İzlenecek Yollar
Hamilelikte vücut bakımı öncelikle cildin temiz tutulması ile başlamalıdır. Cildin temizliğinde kullanılan bakım ürünlerinin her birinin doğal ürünler olması önerilir. Zeytinyağlı sabunlar cilt temizliğinde büyük önem taşır.
Temizlenen cilde ozon yağı ile masaj yapılır ve deri gözeneklerinin derinlemesine temizliği sağlanır.
Cildin nemlendirilmesi gerekir. Gebelikte cildi nemlendirmek normalde kullanılan bakım ürünleri ile yeterli olmayabilir. Bu sebeple gebeliğe zararı olmayacak doğal nemlendiricilerden yararlanılabilir. Gül suyu doğal bir nemlendiricidir. Gül yağı aynı zamanda bepanthol kremlerin kullanılması büyük ölçüde yarar sağlar.
Her duştan sonra bebek yağları kullanılarak cilt neminin tutulması sağlanabilir. Ancak bebek yağı tek başına yeterli değildir.
Kayısı çekirdeği yağı masaj şeklinde uygulanabilir. Kayısı çekirdeği yağı nemlendirme sağlarken olası çatlaklar için önlem oluşturabilir.
Bol bol su içmek cildin kurumasını önleyen diğer önemli bir etkendir. Tek olumsuz yanı sık sık tuvalete ihtiyaç duyulmasıdır. Bu durum hamilelikte daha da çoğalır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu