Sağlık

Hamilelikte Seyahat Engeli Var Mıdır

Hamilelikte Seyahat Engeli Var Mıdır?
Gebelik ile ilgili merak edilen konulardan biri de seyahat engeli olup olmadığı ile ilgilidir. Gebeliğin ilk ayları bazen riskli olabilir. Bu nedenle risk grubunda olan hamilelerin bu süreç içerisinde seyahatten uzak durması önerilmektedir.
Gebelik sürecinde ilk üç ay genellikte zor geçen bir süreç olduğundan dolayı kişilerde daha çok mide bulantıları ve baş dönme sorunları görülmektedir. Bu nedenle gebeliğin ilk üç ayından sonraki evrelerinde seyahat önerilebilir.
Otobüs Yolculukları Daha Riskli
Gebelik sürecinde olan kadınların otobüs yolculuğu yapması genel olarak tavsiye edilmez. Otobüs yolculuğu özel araçlar ile kıyaslandığında hareket etme olanakları çok daha kısıtlıdır. Özellikle uzun bir yolculuk yapacak olan hamile kadınların otobüs kullanması doğru olmayacaktır.
Gebelik sürecinde hormonlara bağlı olarak ve bebeğin baskı yapması sonucunda idrara çıkma sorunları çok sık görülebilmektedir. Özellikle gebeliğin son evrelerine yaklaşıldığında bu durumda bir artış da söz konusu olacağından dolayı uzun yolculuk yapmak hamileler için zor olacaktır.
Gebeler İçin Seyahat Önerileri Nelerdir?
Uzun yolculuk yapmak zorunda olan anne adaylarının öncelikle kendilerinin ve bebeklerinin rahatını düşünmesi gerekir. Bu nedenle seyahat için uygun kıyafetler tercih edilmeli. Anne adaylarının aynı zamanda yanlarında seyahat yastığı bulundurması da önemlidir. Anne adaylarının seyahat sırasında tuvalet sorunu yaşamaması da önemlidir. Bu nedenle yapılan yolculukların içerisinde tuvalet bulunan tren gibi araçlar ile ya da özel araçlar ile yapılması çok daha doğrudur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu