Sağlık

Hamilelikte Kasık Ağrısı

Hamilelikte Kasık Ağrısı
Gebeliğin erken ya da ilerleyen dönemlerinde veya doğuma yakın haftalarda çeşitli nedenler nedeni ile anne adaylarında kasık ağrısı şikayeti olabiliyor. Bu ağrıların birçok nedeni olmakla birlikte bazı ağrılar tedaviye gerek kalmadan alınacak önlemler ile giderilirken bazı ağrıların tedavisi için mutlaka doktora başvurmak gerekebiliyor. Hatta bazı durumlarda hastaneye yatış işlemi dahi yapılabiliyor.
Hamilelikte Kasık Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Gebeliğin ilk günlerinde özellikle adetin gecikmesinin fark edildiği ilk günlerde kasım bölgesinde hafif ya da şiddetli ağrı şikayetleri birçok anne adayında görülebiliyor. Hamileliğin 3. ya da 4. aylarında kasık bölgelerinde bıçak sağlarcasına oluşan ağrılar hissedilebilir. Hareket edilirken ya da aniden ayağa kalkılırken bu ağrı çok şiddetli bir şekilde hissedilebilir.
Hamilelikte kasık ağrısı nedenleri arasında rahim büyümesine bağlı olarak rahmin çevresindeki bağların ve ligamentlerin gerilmesidir. Bu ağrıların diğer bir ismi de Round ligament ağrısı adı veriliyor. Ligament ağrısı rahim büyümesine bağlı olarak gelişiyor. Genellikle kasık bölgesinin sağ kısmında oluşuyor. Ancak her iki tarafta da görülebiliyor.
Hamilelikte Kasık Ağrısına En Çok Neden Olan Etkenler Nelerdir?
Hamilelikte kasık ağrısına neden olan bir diğer etkenler ise kabızlık, gaz ve şişkinlik şikayetleridir. Bu şikayetler de kasıkta ağrıya neden olabiliyor. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde Braxton – Hicks kontraksiyonları ismi verilen yalandı doğum ağrıları da kasıklarda ağrıya neden olabiliyor. Bu ağrılar düzenli bir şekilde dinlenme ile geçmesine bağlı olarak doğum sancısından ayrılıyor. Eğer ki bu tür kasılmalar sık ve şiddetli bir şekilde gelişiyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu