Sağlık

Hamilelikte Doktora Ne Zaman Ne Sıklıkla Gitmeli

Hamilelikte Doktora Ne Zaman Ne Sıklıkla Gitmeli?
Gebelik süresi boyunca doktor kontrolleri önemlidir. Gebelik başladığı andan itibaren doktora gitmeli, bir doktor gözetimi altında gebelik devam ettirilmelidir. Anne sağlığı ve bebek sağlığı açısından oldukça önem taşıyan doktor kontrolleri kesinlikle ihmal edilmemelidir.
Hamilelikte Doktor Kontrollerinde Ne Yapılır?
Hamile kalmadan önce veya kaldıktan sonra mutlaka bir Kadın Doğum doktoruna başvurmakta yarar vardır. Doktor kontrolüne gittiğinizde doktor öncelikle bebeğin varlığını anlayabilmek için ultrason muayenesi yapar, ultrason yardımıyla bebeğin gebelik kesesini, kalp atışlarını görür ve gebe olduğunuz kanıtlanmış olur.
Gebeliğin ilk kontrolünde mutlaka bir kan tahlili ister ve kan değerlerinize bakar, kan değerlerinizde herhangi bir düşüklük ya da yükseklik varsa ona göre yönlendirmelerle dengelemeye çalışır. Son olarak anne sağlığını kontrol etmek için tansiyon ve nabzı ölçer, genel durumunuzu inceler.
Hamilelikte Ne Kadar Arayla Doktora Gitmeliyim?
Gebelik süresince ayda bir defa doktor kontrolüne gitmek gerekir. Her ay bir defa doktora giderek bebeğin gelişimi hakkında bilgi edinilir. Her ay gittiğinizde doktor ultrason kontrolü yapar ve bebeğin gelişimini inceler. Baş çevresi, karın çapı, iç organları, eli, ayağı, omurilik sayısı kontrol edilir ve herhangi bir anormallik olup olmadığına bakılır.
Doktorunuz size kullanmanız gereken ilaç tavsiyelerinde bulunur, beslenme şeklinizi anlatır. Sorunsuz bir gebelik sürerek en sağlıklı şekilde doğum yapabilmeniz için sizi kontrol altında tutar. Bebeğinizi doğum yapacağınızda sizin yanınızda olarak bebeğinizi dünyaya getirmenize destek olur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu