Sağlık

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte Baş Ağrısı
Hamilelikte baş ağrısı, gebelik döneminde en çok yaşanan şikayetlerden birisidir. Baş ağrısı hamileliğin herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Özellikle hamileliğin ilk üç ve son üç ay dönemlerinde yaygın olarak görülebilir. Gebeliğin ilk üç ayında anne adayının vücudunda dolaşan kan hacminde meydana gelen artış nedeni ile oluşan hormonal değişimler baş ağrısına neden olabiliyor.
Hamilelikte Baş Ağrısına Neden Olan Diğer Etmenler Nelerdir?
Hamilelik döneminde baş ağrısına bir diğer etken ise migrendir. Bazı kadınlar gebelik dönemlerinde migren şikayetlerinin daha fazla arttığını söylerken bazıları da daha seyrekleştiğini belirtiyorlar. Özellikle gebeliğin son üç ayında duruş bozukluklarına bağlı olarak gelişen etkiler karın bölgesinin büyümesi ile vücuda binen ek ağırlıklar da hamilelik döneminde baş ağrısına neden olabiliyor.
Gebeliğin son üç ayında yüksek kan basıncına bağlı olarak baş ağrısı şikayetleri görülebiliyor. Eğer ki baş ağrılarına görme bulanıklığı, şimşek çakması gibi işaretler ya da sinek uçuyormuş gibi bir takım belirtilerin mevcut hale gelmesi ile mutlaka tansiyonun ölçülmesi gerekiyor. Gebelik döneminde oluşacak olan baş ağrılarından kurtulmak için yapılması gereken bazı kurallar vardır.
Hamilelik Döneminde Baş Ağrısından Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?
Hamilelik döneminde baş ağrısından kurtulmanın yöntemleri arasında vücut duruşunun önemi büyüktür. Genellikle dik duruş alışkanlık haline getirilmelidir. Uzun süre kitap okumak, dikiş dikmek ya da aşırı derecede dikkat isteyen işler yapmak baş ağrısına neden olabiliyor. Hamilelik döneminde bu aktiviteleri azaltmak baş ağrısı için oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu