Sağlık

Hamilelik Döneminde Tüy Temizleme Yöntemleri

Hamilelik Döneminde Tüy Temizleme Yöntemleri
Gebelik dönemi kadınların fiziksel ve psikolojik anlamda en hassas olduğu dönemdir. Bu dönemde özellikle fiziksel anlamda anne adayı birçok konuda zorluk yaşayabilir. Bu hususların en başında da tüy temizliği gelir. Gebelik döneminde normal zamanlarda uygulanan tüy temizleme yöntemleri anne adayına ve bebeğe yönelik ciddi zararlar oluşturabilir. Bu açıdan hamilelik döneminde tüy temizleme yöntemleri konusunda daha hassas olunmalıdır.
Hangi Yöntemler Sakıncalıdır?
Gebelik döneminde en sakıncalı görülen yöntem lazer epilasyondur. Yayılan radyasyon ışınları özellikle bebeğin gelişimi açısından ciddi zararlar oluşturabilir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayı bu yöntem kesinlikle tavsiye edilmez. Bunun yanı sıra gebelikte en fazla zararlı görülen tüy temizleme yöntemi, tüy dökücü kremlerdir. Bu kremler deri altında anında kana geçebilir. Bu da bebeğin gelişimine yine olumsuz bir etki yapabiliyor.
Hangi Yöntemler Daha Sağlıklı?
Gebelik döneminde lazer epilasyonlar zararlı görülür ancak epilasyonun bir başka türü olan iğneli epilasyon yöntemi kullanılabilir. Doktorlar bu konuda yine şüpheci davransa da, lazer epilasyonlardan ziyade iğneli epilasyonları her zaman tercih ederler. Zira iğneli epilasyonlarda vücut için zararlı bir radyasyon oluşmaz.
Gebelik döneminde hijyen kurallarına uymak şartıyla ağda da uygulanabilir. Ağda, deri altından kana karışabilme riski olan bir madde değildir. Bu açıdan vücut için oluşturabileceği zarar riski daha düşüktür. Ancak belirtmek gerekir ki, hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, öncesinde mutlaka bir kez de olsa doktorunuza danışmakta fayda vardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu