Sağlık

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?
Bir kadının en çok önem verdiği zamanların başında gelen hamilelik dönemi ilk günden son güne kadar dikkat isteyen çok hassas bir süreçtir. Bu süreç her kadında farklılık gösterse de belirli periyotlarla bazı durumlar her kadında söz konusu olur. Hamile kalan kadınların bazı şeylere dikkat etmesi çok önemlidir.
Özellikle hamilelik boyumca kontrolsüz ilaç kullanımından uzak durmak, stresten uzak durmak, röntgen gibi radyasyonlu cihazlardan uzak durmak anne ve bebek sağlığı için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenlerden dolayı hamileliğin erken fark edilmesi ve buna göre bir uzmana danışılması ve hayatımızın düzenlenmesi gerekir.
Hamilelik Belirtileri Ve Testleri
Beraberlik sonrasında vücudun bazı tepkiler verdiği bilinmektedir. “Hamilelik belirtileri ne zaman başlar” sorunun tam yanıtı iki hafta içinde olarak cevaplanabilir. Beraberlik sonucunda üzerinden iki hafta geçmesiyle anne adayında nefes almakta zorluk ayırt edici bir belirtidir. Herhangi bir yerden bir yere çıkarken nefes almakta zorluk çekersiniz.
Göğüs bölgesinde aşırı hassaslık görülür kadınların en rahatsız eden belirtilerdendir. Vücut sürekli yorgun olur. Yorgunluk belirtileri ilk iki ay sürekli görülen bir belirtidir. Hormonlardaki değişim neden olur. Hamileliğin bilinen en büyük belirtisi zamansız mide bulantılarıdır. Yaklaşık iki aylık hamilelikle beraber bulantılar şiddetli görülür. Normalden fazla tuvalet ihtiyacı duymak 1. aydan beri yaşanan belirtilerdendir. Kadınların hamile olduklarını anlamalarının en kolay yolu eczanelerde satılan gebelik testleri ya da en yakın sağlık kuruluşunda yaptıracakları test ile olacaktır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu