Ekonomi

Hafta Sonu Havale ve EFT Yapılır Mı

Hafta Sonu Havale ve EFT Yapılır Mı?
Bütün dünyada ve ülkemizde kullanımı her geçen gün artan kolay ödeme yöntemleri, vadeli hesapları, kredi ve kredi kartı seçenekleri ile müşterilerinin ihtiyaçlarını akıllara gelebilecek bütün yöntemle karşılayabilecek yöntemleri başa ile hayata geçiren banklar, kullanıcılara sundukları havale ve eft gibi para yatırma yöntemleri ile kolay para aktarımının ve acil alışverişlerin gerçekleşmesini başarı ile sağlıyor.
Havale ve EFT Nedir?
ATM’ler, şubeler veya online internet bankacılığı seçenekleri ile çalışanların maaş ödemelerinde, resmi kurumların kişilere yaptığı yatırımlarda veya herhangi birimine bir alışveriş karşılı para gönderilmesi gerektiğinde kullanıcıların havale ve EFT ödemelerini tercih ederek işlemlerini yapması imkanı tüm bankalar tarafından sağlanıyor. Havale kişinin hesabının bulunduğu bankadan, aynı bankada hesabı bulunan başka bir kişiye göndereceği para veya ödemelerinde kullanılan bir yöntem olarak, EFT ise kullanıcının kendi bankası dışında başka bir bankada hesabı bulunan kişiye yapacağı gönderimlerde kullandıkları yöntemler olarak karşımıza çıkıyor.
Mesai Saatleri İçinde
Yapılan bütün yatırım işlemlerinde hızlı ve güvenilir olan havale ve EFT yöntemleri hayatlarımızın bir parçası konumunda bulunuyor. Bankaların çalışma düzenleri ve yasalar tarafından belirlenen çalışma saatleri havale ve EFT ödemelerinin kullanım saatlerinde farklılıkları çıkması durumu doğuruyor. Kişilerin yapacakları ödemelerinde havale yöntemini kullanmaları durumunda banka içi transfer işlemi olacağından hafta sonları da dahil olmak üzere 24 saat boyunca işlemlerin yapılmasına olanak sağlanıyor. Bu EFT ile yapılacak ödemeler de ise kurallar dahilinde hafta sonları ve mesai saatli dışında başka bankalara transfer gerçekleştirildiği ve takibinin resmi olarak yapılamadığı gerekçesi ile ne yazık ki kullanılamıyor.
Ödeme yapacak kişilerin kullanacakları bu yöntemlere de saat farklılıklarına dikkat etmeleri ve belirtilen işlem saatlerine uymaları kesinlikle belirtiliyor. Havale yatırımlarında sorun olmasa da EFT işlemlerinde mesai saati dışında yapılan bir işlem ertesi gün mesai saati başlangıcında uygulanabiliyor. Aynı durum hafta sonu EFT yapacaklarında dikkat etmesi gereken konuların başında geliyor. Hafta sonları yapılacak EFT’ler pazartesi günü mesai saati başlangıcından itibaren işleme alınacağı için kişilerin bu konuyu bilerek işlemlerini yapmaları tavsiye ediliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu