Goethenin Restoranı Auerbachs Keller Avrupa

Goethe’nin Restoranı: Auerbachs Keller(Avrupa)
Restoran Leipzig şehrinde bulunmaktadır. Bu şehrin en tercih edilen alışveriş pasajlarından biri olan Mädler Passage de yer alan Auerbachs Keller sadece Leipzig değil aynı zamanda Almanya’nın da en meşhur ve en eski restoranlarından biri. Restoranın bu kadar meşhur olmasını sağlayan şey ise hayatının bir bölümünü Leipzig’de geçiren Alman edebiyatçı Johann Wolfganf von Goethe’nin ünlü eseri Faust’u burada yazmasıdır. Restoran bu özelliğiyle ünlenmesinin yanında duvarlarında ve menüsünde tarihten alıntılar yapmıştır. Aynı zamanda restorana inmek için kullandığınız merdivenlerde heykellerle Faust isimli eserden bazı sahneler canlandırılmıştır.
Bunun yanında mekanın özellikleri bu kadarla da sınırlı kalmıyor. Mekanda hala bazı oyunlar sahne alıyor ve restoran bir tiyatro sahnesi olarak kullanılıyor. Her hafta sonu ve resmi tatillerde oynanan ‘’Çanaklar Masada’’ isimli oyun restoranın en meşhur etkinliklerinden biri. Goethe’nin sık sık gittiği bu restoran çok özel bir yer olarak adını dünyaya duyurmuş durumda.
Restoranın tarihi 15. Yüzyılın ilk yarısına kadar uzanmaktadır. Leipzig şehrinin de en eski 2. Restoranı olarak biliniyor. Restoranın içerisinde 5 tane tarihi yemek odası bulunmakta ve bunların kendilerine özel isimleri mevcut. Restoranın menüsünde yerel lezzetlerle birlikte dünyaca ünlü lezzetleri de bulabilirsiniz. Ev yemeklerini kendi tarzında sunan bu restoranda uygun fiyatlarla karnınızı rahatlıkla doyurabilirsiniz. Romantik mum ışığında yemekleri ve duvarlarından tarih fışkıran bir mekan olarak Liepzig’e yolu düşenlerin mutlaka uğraması gereken noktalardan biridir.
Liepzig’e Nasıl Gidilir?
Türkiye’den Leipzig’e gitmek için uçak seferleri mevcut. İstanbul’dan Leipzig’e hafta da 7 kez olmak üzere karşılıklı uçak seferleri mevcuttur. Eğer tatil rotasında Almanya’nın diğer şehirleri de varsa rotanızı mutlaka buradan geçirmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca Dresden’i de ziyaret ederek tatil rotanızı daha da zenginleştirebilirsiniz.