Sağlık

Genel Cerrahi Hastalıklarının Belirtisi ve Tedavisi

Genel cerrahi hastalıkları, bilinen ve bilinmeyen birçok hastalığa bakmaktadır. Adı üstünde genel cerrahi şeklinde tanımlanan tıbbi bölüm, birçok hastalığı şifası için başvurulan bir bölümdür. Genel cerrahi hastalıkları nedir? Genel cerrah hangi hastalıklara bakar? soruları, birçok kişinin merak ettiği sorulardır. Genel anlamda genel cerrahi, patoloji, gastroentoloji ve radyoloji alanlarıyla iş birliği halinde çalışıp, çeşitli rahatsızlık ve kanser türlerinin teşhisinden tedavisine kadar kapsamlı bir hizmet yürütmektedir. Göğüs(meme) hastalıkları, mide hastalıkları, troid hastalıkları, yemek borusu hastalıkları ve apandisit gibi hastalıklar, genel cerrahi tarafından incelenen hastalıklardır. Ayrıca bağırsak, safra kesesi, karaciğer ve fıtık gibi hastalıklar da yine, genel cerrahi hastalıkları kapsamındadır.

Genel Cerrahi Hastalıklarının Belirtileri ve Tedavisi

Genel cerrahi hastalıkları, hastalığın türüne göre belirti vermektedir. Mide rahatsızlığı bulunanlar, hazımsızlık, aşırı gaz, mide yanması ve mide ekşimesi gibi nedenlerle doktora başvurmaktadır. Bunun için de, teknolojik testlerle tanı koyularak tedaviye başlanır. Mide hastalıklarının teşhisinde kullanılan gelişmiş yöntem genelde endoskopidir. Bu sayede mide içi görüntülenir, sıkıntılı bölge tespit edilir. Ayrıca, mide içerisinden sıvı ya da parça da alınır ve patolojiye gönderilir. Meme hastalıkları ise, mamografi beşta olmak üzere çeşitli tekniklerle teşhisi yapıldıktan sonra tedavisine başlanan hastalıklardır. Meme hastalıkları, memelerde ağrı, akıntı, dolgunluk, renk değişikliği ve kitle şeklinde belirti vermektedir.

Yine genel cerrahi hastalıkları kapsamına giren bağırsak rahatsızlıklarında, kişinin karın ağrısı, kanlı dışkı, ishal, kabızlık ve midede şiddetli ağrı gibi şikayetlerle doktora başvurması sonucu kolonoskopi tekniği uygulanarak teşhis koyulur. Kasık ağrıları, genel cerrahi bölümünün baktığı hastalıklardan birisidir. Tedavisi, hastanın şikayeti ve sağlık durumuna göre yapılır.

Kıl dönmesi, birçok kişinin muzdarip olduğu bir hastalıktır ve genel cerrahi bölümünün kapsamı içerisindedir. Kıl dönmesinin olduğu bölgede ağrı, zaman zaman irin toplanması ve patlaması ile şişlik gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Doktor için teşhisi zor değildir, bölgeyi görmesi yeterlidir. Ona göre, öncelikle antibiyotik tedavisi sonra da cerrahi operasyonla hastalık sonlandırılır.

Safra kesesi ve pankreas hastalıkları da, genel cerrahi hastalıklarıdır. Halsizlikten kanlı dışkılama ve karın ağrısına kadar çeşitli belirtilerle ortaya çıkar.

Genel Cerrahi Hastalıklarının Tedavisi

Genel cerrahi hastalıklarının tedavisi için, önce belirtiler ve hastanın şikayetine göre tanı koyulur. Çünkü, genel cerrahinin baktığı hastalıklar çok çeşitli olduğundan ve tüm hastalıkların belirtisi genelde aynı olduğundan, öncelikle profesyonel ve teknolojik yöntemlerle tanı koyulur. Sonrasında, tespit edilen hastalığın türüne göre tedavi planı çıkarılır. Mide rahatsızlıklarında genelde ilaç tedavisiyle rahatsızlık giderilmeye çalışılır anca kanser gibi tehlikeli durumlarda daha ayrıntılı tedavi uygulanır. Kıl dönmesi, zaten cerrahi operasyon gerektiren bir hastalıktır. Safra kesesi ile pankreas hastalıklarında, yine hastalığın derecesine göre ilaç tedavisinden ameliyata kadar birçok teknik uygulanmaktadır.

Genel cerrahi hastalıkları, hastanın şikayetleri göz önünde bulundurularak, gereken tahlillerin yapılması sonucunda tedavi edilmektedir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu