Sağlık

Gebelikte Grip Aşısı Bebeği De Korur

Gebelikte Grip Aşısı Bebeği De Korur
Grip bireyleri her zaman etkileyebilen özellikle mevsim geçişleri ve kış aylarında etkisini arttıran, kişiden kişiye solunum yolu ile bulaşabilen bir hastalıktır. Grip hangi yaştan olursa olsun herkesin hayatlarında mutlaka maruz kaldıkları bir hastalıktır. Toplumsal hayatın insanları bir arada yaşamaya zorlaması ve grip virüsünün doğada havada asılı kalarak solunum yoluyla insan vücuduna girip yerleşebilmesi insanların bu hastalıktan kaçamamalarına neden olur. Tıpta yaşanılan gelişmeler ve bitmek bilmeyen araştırmalar ile çok fazla çeşidi olan virüs mikrobuna insanların bağışıklık kazanması için yöntemler geliştirilmiştir. Grip aşısı bu yöntemlerin içinde en etkili olanıdır.
Grip Aşısı Nedir ve Ne Zaman Yapılır?
Grip aşısı insan vücudunun virüsten etkilenmediği bir dönemde yapılan hemagglutinine ve neuraminidase proteinlerinin birleşiminden oluşan M2 proteininin aşı solüsyonlarına da eklenmesi ile sağlıklı bireylerde %80’lere varan koruma sağlayan bir koruyucu yöntemdir. Uzmanlara göre kişiler grip aşılarını yılda bir kere ekim kasım aylarında yaptırdıklarında bu hastalığın etkilerinden korunma konusunda büyük yol katedebilirler. Grip aşısı konusunda herkesin merak ettiği sorular vardır ve bunların başında hamile annelerin “Aşıyı olursam bebeğime zarar verir mi?” sorusu gelir.
Gebelikte Grip Aşısı?
Hamile annelerin doğacak bebeklerine verdikleri büyük önem ve hassasiyet ele alındığında yapılabilecek her türlü ilaç tedavisinden çekinmeleri son derece normaldir. Uzmanların ortak görüşlerine ve tavsiyelerine bakıldığında gebelikte yapılan grip aşısı bebeğe zarar vermenin tam aksine doğumdan sonraki 6 aylık süreçte de koruyuculuğunu devam ettirir. Hamile annenin grip olması fetüsü de her şekilde etkiler bu yüzden bebeğin sağlığının altın kuralı annenin sağlıdır. Yapılan aşı annenin hasta olmasını engelleyeceği için yine dolaylı yoldan bebek korunmuş olur. Aşı sonrası deride oluşabilecek alerjik küçük kızarıklar gibi semptomların bebeğe zararı olmadığı da kanıtlandığı için anne adayları gönül rahatlığı ile grip aşılarını yaptırabilirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu