Ekonomi

Garanti Bankası IBAN Öğrenme

Garanti Bankası IBAN Öğrenme

İban Nedir?
İban tabiri, İngilizce olarak uluslararası banka hesap numarası sözcüklerinin baş harfinden oluşuyor. Toplamda 26 karakterden oluşan iban numarasının ilk iki harfi ülke kodunu göstermektedir. İban numarası içinde güvenlik kodu, hesap numarası, hesaba ait şube kodu gibi bilgiler yer alıyor.

İban numarası para gönderim işlemlerinde kolaylık sağlaması için oluşturulmuş bir numaradır. Avrupa’da 33 ülkede kullanılan iban sisteminde her hesap numarasına ait olan iban numarası tek ve özel bir numaradır.

Garanti Bankası İban Öğrenme Nasıl Yapılır?
Garanti bankasında bulunan hesabınızın ya da para göndereceğiniz hesabın bilgilerini biliyorsanız garanti bankasına ait olan bu hesapların iban bilgilerini bankanın kendi internet sitesinden kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Bu bilgileri sorgulamak için internet şubesi değil, bankanın herkesin girebildiği iban öğrenme sayfasını dilediğiniz zamanda kullanabilirsiniz.

Garanti Bankası İnternet Sitesi İban Öğrenme Sayfasına Nasıl Ulaşırım?
Bankanın internet sitesine girdikten sonra ana sayfada bulunan “Bireysel” butonuna tıklamanız ve ardından açılan menüde “Mevduat ve Yatırım” alanına tıklamanız gerekmektedir. Mevduat ve yatırım ekranının sol tarafında bulunan mevduat ürünlerine girdikten sonra iban sorgulama adımına girmeniz gerekmektedir. Karşınıza çıkan ekrandan iban sorgulama işlemini hemen yapabilir ve iban numarasını öğrenebilirsiniz.

Garanti Bankası İban Sorgulama Ekranında Hangi Bilgiler Giriliyor?
Garanti bankası internet sitesinden iban sorgulama ekranına ulaştıktan sonra girmeniz gereken toplam iki adet bilgi bulunmaktadır. Bu bilgiler şube kodu ve hesap numarasıdır. Size ya da başkasına ait olan hesap numarasını ve hesap numarasının bağlı olduğu şube kodunu ilgili alanlara girip tamam butonuna bastığınız takdirde iban numarasını hemen öğrenebilirsiniz.

Eğer hesap numarasının bağlı olduğu şube kodunu bilmiyorsanız, şube kodu alanında bulunan şube kodları alanına tıklayarak alfabetik şube kodu listesine bakabilirsiniz. Liste içerisinde şube adını yazarak da iban numarasının öğrenmek istediğiniz hesabın şube koduna ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu